Strelicja królewska zachwyca rajskimi kwiatami. Co to za roślina?

Strelicja królewska na myśl przywodzi rajskie ptaki. To wyjątkowa roślina, która potrzebuje odpowiednich warunków, by odwdzięczyć się widowiskowymi kwiatostanami.

Strelicja królewska bywa nazywana "kwiatem ptaka rajskiego" ze względu na swoje barwne, duże kwiaty. Ta roślina, którą możemy uprawiać w mieszkaniu, pochodzi z Afryki Południowej. Jej kwiaty przypominają egzotyczne ptaki w trakcie lotu, ale strelicja będzie dekoracją dla każdego wnętrza także w okresie poza kwitnieniem. To długowieczne rośliny, które mogą przeżyć nawet dekady, jeśli tylko są odpowiednio pielęgnowane. Kwiaty strelicji są często wykorzystywane w luksusowych bukietach tworzonych przez florystki.

Zobacz wideo Roślina Pilea (pieniążek) - jak o nią dbać, by cieszyła oko?

Jak dbać o Strelicję Królewską w domu?

Chociaż Strelicje to dość odporne rośliny, to wymagają określonych warunków, żeby prawidłowo się rozwijały. Bez tego możemy zapomnieć o rajskich kwiatach. Jakich zasad należy się trzymać, uprawiając tę roślinę w mieszkaniu?

Po pierwsze - światło. Strelicja potrzebuje jasnego stanowiska, ale promienie słoneczne muszą być rozproszone. Za mało światła spowolni wzrost rośliny i nie pozwoli jej na kwitnienie. W okresie zimowym, kiedy światła słonecznego zwykle brakuje, najlepiej zaopatrzyć się w specjalne lampy, które pozwolą roślinie się rozwijać.

Strelicja lubi umiarkowaną wilgotność podłoża. Podczas podlewania należy przede wszystkim uważać, żeby jej nie przelać - to mogłoby prowadzić do gnicia korzeni. Wiosną i latem, kiedy roślina się rozwija, należy podlewać ją dość często, kiedy ziemia w doniczce zaczyna robić się sucha. Zimą możemy podlewać roślinę rzadziej, jednak nie pozwólmy podłożu całkowicie wyschnąć. 

Przeszkodą w prawidłowym rozwoju naszej rośliny może być zbyt suche powietrze. Zimą, kiedy jest włączone ogrzewanie, dobrze jest zadbać o dodatkową wilgotność powietrza. Strelicja lubi zraszanie, możemy też postawić ją blisko nawilżacza powietrza. Suche końcówki liści, to sygnał, że powietrze powinno być bardziej wilgotne. To roślina, która lubi cieło - najlepiej rozwija się w temperaturze 20-25 stopni Celsjusza.

Podłoże, w którym sadzimy Strelicje, powinno być lekkie. Ważne jest, żeby miało lekko kwaśne pH. Latem i wiosną warto nawozić naszą roślinę co trzy tygodnie.

Jakie trudności możesz napotkać w pielęgnacji Strelicji Królewskiej?

Największym rozczarowaniem może być brak kwitnienia. W mieszkaniu Strelicja może nie kwitnąć przez pierwszych kilka lat. Nie należy się jednak zniechęcać. Pierwsze kwiaty najczęściej pojawiają się po trzech lub nawet pięciu latach. Najpierw roślina musi odpowiednio się rozwinąć. Jeśli po kilku latach nadal nie wypuszcza pięknych kwiatów, należy zadbać o lepsze oświetlenie lub zmienić donicę na większą.

Więcej o: