Chwasty to uporczywy problem zarówno dla ogrodników, jak i posiadaczy kostki brukowej. Eleganckie podjazdy stworzone z materiałów o różnych kształtach i kolorach nadają niebanalnego wyglądu posesji. Niestety często jest on rujnowany przez nieproszonych gości w postaci mchu oraz innej roślinności. Jak pozbyć się ich na stałe? Podpowiadamy.
Kostka brukowa stanowi element wielu posesji. Zazwyczaj układa się ją w celu utwardzenia nawierzchni, ale może być również niebanalnym elementem dekoracyjnym działki. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób ją wyłożymy oraz jakich kolorów w tym celu użyjemy. Pomimo zalet, bruk ma również wady. W zasadzie można by było mówić tylko o jednej, ale chwasty niestety lubią powracać. Wyłaniające się spomiędzy kostek rośliny spędzają sen z powiek niejednemu właścicielowi gospodarstwa domowego. Na szczęście opatentowano sprawdzone sposoby, które pozwalają pozbyć się tego uciążliwego problemu. Oprócz działań mechanicznych pomoże również mieszanka stworzona na bazie octu. Trzeba jednak uważać przy jej stosowaniu, aby nie zaszkodzić plonom, na których wzroście nam zależy. Oprysk powinno się stosować w następujący sposób.
W celu przygotowania oprysku na chwasty będziemy potrzebowali 10 lub 20-procentowego octu. Stężenie dobieramy w zależności od rodzaju problemu (im starsze źdźbła, tym silniejszą wartość bardziej potrzebna). Do pojemnika wypełnionego 0,5 l wody dolewamy 1 l octu (nigdy na odwrót). Całość dokładnie mieszamy. Zabieg odchwaszczania powinno się wykonywać w suchy, słoneczny i bezwietrzny dzień. Ważne jest, aby wyrastające rośliny były suche (bez porannej rosy). W innym przypadku roztwór nie zadziała, ponieważ ulegnie rozcieńczeniu. Dobrze jest również upewnić się, że w najbliższych dniach nie będzie opadów deszczu, które również mogłyby popsuć efekt.
Zobacz też: Włóż do mikrofali i podgrzej. Smród i tłuste plamy znikną błyskawicznie
Metodę z octem można wykonywać raz w tygodniu. Dzięki niej chwasty zaczną być coraz słabsze. Po pewnym czasie, w celu całkowitego pozbycia się problemu warto wszystkie wcześniej opryskiwane szczeliny przelać wrzątkiem, który doszczętnie wypali korzenie niszczycielskiej roślinności. Pamiętajcie, aby po zakończeniu działań pielęgnacyjnych resztek pozbyć się szczotką.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.