Mogłoby się wydawać, że w robieniu prania nie ma niczego skomplikowanego, jednak wybieranie nieodpowiedniego programu i detergentów do danego materiału może w rzeczywistości przysporzyć sporo kłopotów. Największa zagwozdka pojawia się przy dużych rzeczach, takich jak na przykład kołdra i poduszki. Mało kto wie, jak wyczyścić te rzeczy, by nie zniszczyć ich wypełnienia. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, jak się wydaje.
Wiele osób zapomina o regularnym praniu kołdry, a to ogromny błąd. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie widać na niej wyraźnych plam, to w rzeczywistości tkanina gromadzi sporo innych zabrudzeń, takich jak kurz, pot i roztocza. Brudny materiał jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii i grzybów, a spanie w takiej pościeli może później negatywnie wpłynąć na zdrowie i powodować różne reakcje alergiczne. Kolejną ważną kwestią jest estetyka sypialni. Wygląd i jakość rzeczy przechowywanych w tym pomieszczeniu wpływa na higienę snu, a niewyprana kołdra może ją bardzo zaburzyć. Ponadto z czasem zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach. Te wszystkie aspekty powinny nam przypominać, że kołdrę należy czyścić przynajmniej kilka razy w roku. Materiały syntetyczne, które szybko i łatwo schną, warto prać co około 3-6 miesięcy. Z kolei pościel z naturalnym wypełnieniem, która wymaga delikatnego traktowania, można odświeżać tylko raz w roku.
Zobacz też: Wsyp do skarpety i połóż na parapecie. Problem "spoconych okien" zniknie już następnego dnia
W przypadku czyszczenia kołdry bardzo ważne jest to, w jaki sposób włożysz ją do pralki. Gruby materiał trzeba poskładać tak, aby swobodnie mieścił się w bębnie i nie było problemu z zamknięciem drzwiczek. Na początek sprawdź pojemność swojego urządzenia. Za ciężka kołdra mogłaby doprowadzić do przeciążenia, a w efekcie awarii sprzętu, która będzie wymagać wezwania fachowca. Jeśli masz już pewność, że twoja pościel zmieści się w pralce, to złóż ją w kostkę lub zwiń w równy rulon. Warto dodać do bębna kilka piłek tenisowych, które równomiernie rozbiją puch i nie będzie ryzyka, że w kołdrze zrobią się grudki. Kolejnym ważnym aspektem jest dobór detergentów i programu w pralce. Grube materiały ciężej wypłukać, dlatego w tym wypadku najlepiej sprawdzą się delikatne płyny i proszki hipoalergiczne. Z kolei przy naturalnych wypełnieniach warto zastosować ocet z dodatkiem ulubionego olejku eterycznego, który zamaskuje kwaśny zapach. Jeżeli chodzi o program, to wiele pralek posiada już taki przeznaczony do "kołder". Jeśli jednak twoja go nie ma, to wybierz tryb z maksymalną temperaturą 30-40 stopni Celsjusza i wirowaniem nieprzekraczającym 1000 obrotów na minutę.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.