Co teraz pyli i jak odróżnić objawy alergii od zwykłego przeziębienia? Alergia wziewna potrafi do złudzenia przypominać typową infekcję, dlatego tak wiele osób nie łączy sezonowych problemów zdrowotnych z uczuleniem.
Co może świadczyć o tym, że organizm zareagował na zimowo-wiosenne pylenie roślin i grzybów? Poniżej lista najbardziej charakterystycznych objawów takiej alergii:
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, zima nie oznacza odpoczynku od alergii. Które rośliny rozpoczynają okres pylenia w lutym? Do problemów alergików przyczyniają się w tym czasie olcha i leszczyna, a spoza roślin - roztocza kurzu i grzybów pleśniowych, które obecne są w naszych domach.
Wiemy już, co pyli w lutym, później katalog pyłków rozszerza się o kolejne pozycje. Na początku marca zaczyna się intensywniejsze pylenie drzew, zwłaszcza olszy i leszczyny. W ostatnich dniach marca, wraz z nadejściem wiosny zaczyna się pylenie brzozy oraz topoli, a zwłaszcza drugiego z tych drzew. W małym stężeniu w powietrzu obecne są też pyłki grzybów Cladosporium.
Regularnie powtarzające się objawy, które opisaliśmy powyżej, powinny skłonić do wizyty u lekarza alergologa. Przy alergii potwierdzonej przez specjalistę otrzymamy szereg skutecznych narzędzi, które przełożą się na nasze lepsze samopoczucie, przede wszystkim: specjalne krople do nosa, leki osłonowe i przeciwhistaminowe oraz leki do inhalacji.
A co my sami możemy zrobić w zmaganiach z alergią na kurz i roztocza, aby złagodzić jej uciążliwe objawy?
Zobacz też: Chciała napić się kawy, a wylądowała na OIOM-ie. Podróżni na lotnisku przeżyli chwile grozy