Jeśli marzysz o balkonie lub tarasie przyozdobionym pachnącymi, kolorowymi kwiatami, koniecznie zasadź w doniczkach lewkonie. Przez niektórych uważane są nawet za piękniejsze okazy niż popularne pelargonie. Teraz jest najlepszy moment, aby wysiać jej nasiona. Dzięki temu zachwyci nas kwitnieniem późną wiosną.
Lewkonia letnia (Matthiola incana) to wyjątkowy kwiat, który charakteryzuje się wielobarwnymi płatkami i intensywnym, pięknym zapachem. Rośliny te pochodzą głównie z Europy, Afryki Północnej oraz środkowej i południowo-zachodniej Azji, a powszechnie uprawia je jako rośliny ozdobne. Ich nazwa naukowa nie jest bez znaczenia, gdyż upamiętnia Pietro Andreę Matthioliego (żyjącego w latach 1500–1577 włoskiego artystę i botanika). Okazały kwiatostan lewkonii letniej przyciąga do naszego ogrodu owady zapylające. Kwiat osiąga wysokość od 30 do 60 centymetrów, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w donicach na balkonie czy tarasie, ale również w zadbanych, ogrodowych rabatach. Lewkonia letnia kwitnie od czerwca do lipca, ale zdarza jej się to nawet nieco wcześniej, gdy pogoda sprzyja, zachwycając nas słonecznymi dniami i przyjemnym ciepłem. Najlepiej będzie wysiać ją już teraz, by niebawem móc się cieszyć wyjątkową ozdobą.
Najlepszy czas na wysiew lewkonii letniej to przełom lutego i marca, pod warunkiem że minęły już największe nocne przymrozki. Dzięki temu będziemy mieć zdrowe i silne sadzonki, które szybko się rozwiną. Ważne jednak, by stosować parę istotnych zasad podczas sadzenia tych kwiatów. Przede wszystkim ziemia powinna być lekka i przepuszczalna, o obojętnym pH. Nasiona umieszczamy płytko, przykrywając cienką warstwą ziemi i piasku. Na początku trzymamy lewkonię w miejscu, gdzie jest umiarkowana wilgotność oraz temperatura 20 stopni Celsjusza. Najlepiej więc wkładać ją do doniczek w domu. Po dwóch tygodniach, gdy pojawią się już siewki, możemy wynieść kwiaty w chłodniejsze miejsce, na przykład do piwnicy. Gdy na siewkach pojawią się liście, należy przepikować rośliny, by w połowie wiosny były już gotowe do wyniesienia na balkon. Umieśćmy je jednak w miejscu, gdzie najwięcej pada promieni słonecznych. Lewkonie letnie powinny mieć dużo dostępu do światła, najlepiej nawet przez siedem godzin dziennie, jeśli jest to możliwe.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.