Zima to trudny czas nie tylko dla roślin ogrodowych, ale także doniczkowych. Choć w domu panują zupełnie inne, o wiele cieplejsze warunki, to niektóre gatunki mogą zacząć marnieć. Jednym z najwrażliwszych jest storczyk. Jego pielęgnacja to dla wielu osób spore wyzwanie, ponieważ czasem wystarczy jeden błąd, by roślina zmarniała i więcej nie zakwitła. Warto jednak zapamiętać kilka zasad i zastosować pewien trik, dzięki któremu na łodydze już wkrótce pojawią się kolorowe kwiaty.
Jest kilka rzeczy, których storczyk potrzebuje do właściwego rozwoju i obfitego kwitnienia. Są to:
Jeśli mimo spełnienia tych potrzeb twój storczyk nadal marnieje, to trzeba zwróć uwagę na jeszcze jedną rzecz. Zimą największym problemem dla kwiatów doniczkowych jest ogrzewanie. Włączone kaloryfery wysuszają powietrze, przez co wiele roślin więdnie. Storczyk jest bardzo wrażliwy na ten czynnik, dlatego o tej porze roku lepiej zdjąć go z parapetu, pod którym jest grzejnik. Warto też zapewnić mu dodatkowe nawilżenie. W tym celu należy raz w tygodniu spryskiwać łodygi i liście wodą. Używaj wody miękkiej, przegotowanej lub przefiltrowanej. Możesz też postawić w pobliżu nawilżacz powietrza.
Zobacz też: Jest piękniejsza niż pelargonie. Zasiej ją teraz, a wiosną twój balkon zaleje morze kwiatów
Jak już wspomnieliśmy, storczyk potrzebuje do prawidłowego rozwoju regularnego nawożenia. W sklepach znajdziesz różne preparaty dla tego gatunku, jednak nim wydasz pieniądze, wypróbuj pewien prosty, domowy trik. Wystarczy, że masz pod ręką czerwoną cebulę, a nie wydasz na niego ani grosza. Łupiny tego warzywa zwierają bowiem sporo wartościowych składników odżywczych, między innymi witaminy z grupy B, E i C, a także pierwiastki takie jak wapń, żelazo, potas, siarka, fosfor, mangan, miedź, cynk, selen oraz bor. Wszystko to sprawia, że storczyk będzie szybciej rosnąć i obficie kwitnąć. Jak przygotować taką odżywkę? Łupiny z dwóch dużych czerwonych cebul przełóż do słoika i zalej je gorącą wodą. Odstaw naczynie na około dobę w ciemne miejsce, a następnie przelej roztwór przez sito. Powstałą cieczą podlej storczyka, a efekty zobaczysz już po kilku dniach. Roślina będzie się o wiele lepiej prezentować, a także pojawią się na niej pierwsze pąki.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.