• Link został skopiowany

Czy istnieją koty z ''włosami'' zamiast sierści? Zapraszamy na przegląd ras "hipoalergicznych"

Interesują Cię koty z ''włosami'', które są lepiej tolerowane w przypadku alergików? Sprawdź, czy istnieją rasy ''hipoalergiczne'' i dowiedz się, czym kierować się wybierając nowego domownika, jeśli jesteś uczulony na koty.
Zdjęcie ilustracyjne
iStock

Czy istnieją koty z ''włosami'' zamiast sierści, które nadają się dla osób uczulonych na te zwierzaki? Jeśli kontakt z domowymi mruczkami wywołuje u Ciebie objawy alergii, to koniecznie zapoznaj się z tym artykułem. Znajdziesz w nim informacje o rasach, uznawanych za potencjalnie mniej alergizujące.

Zobacz wideo Rozpieść swojego pupila bez wydawania pieniędzy

Koty dla alergików. Czy istnieją koty z włosami zamiast sierści?

Najlepsze koty dla alergików to te, które zamiast sierści mają ''włosy''? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że rasy kotów z ''włosami'' po prostu nie istnieją. Wszystkie koty (z wyjątkiem sfinksów) posiadają sierść (włos okrywowy), a często także tak zwany podszerstek (druga warstwa futra – znacznie bardziej miękka niż włos okrywowy, chroniąca skórę przed skaleczeniami i wilgocią, a także pełniąca funkcję termoizolacyjną).

iStock / EleSi

Przeglądając przedstawicieli kocich ras, możemy jednak odnaleźć takie, które są niemal całkowicie pozbawione podszerstka, a co za tym idzie, gubią znacznie mniej futra niż koty z podszerstkiem. Do kocich ras bez podszerstka (lub z jego minimalną ilością) należy między innymi: korat, kot burmski, kot bengalski czy kot orientalny krótkowłosy.  

Koty ''antyalergiczne''. Co musisz o nich wiedzieć?

Czy istnieją koty ''antyalergiczne''? Jeśli zastanawiasz się nad zakupem mruczącego przyjaciela, ale jesteś alergikiem, to przede wszystkim musisz wiedzieć, że nie ma ras kotów, które są uznawane za całkowicie hipoalergiczne.

Choć w przypadku uczulenia na koty, zwykle mówi się o sierści zwierzaka, to musisz wiedzieć, że tak naprawdę alergenem okazują się białka, zawarte przede wszystkim w ślinie mruczków, ale również w moczu i naskórku. Główną przyczyną uczulenia na koty jest białko Fel d1.

Koty, które nie uczulają: czy rasy bezwłose są odpowiednim wyborem?

Jaki kot dla alergika? Jeśli zastanawiasz się nad wyborem sfinksa czy kota rasy bezwłosej, to musisz pamiętać, że mimo braku sierści, rasy te nie są najlepszym wyborem dla osób z alergią. W ślinie ras kotów bezwłosych wciąż znajduje się białko Fel d1. Brak futra umożliwia jednak ograniczenie roznoszenia alergenów wraz z sierścią. Trzeba jednak pamiętać, że skóra sfinksów produkuje sporą ilość sebum.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne iStock / Maryviolet

Jakie koty nie uczulają? Sprawdź, które rasy są uznawane za "hipoalergiczne"

Zastanawiasz się, jakie koty nie uczulają? Marząc o zakupie mruczącego pupila możesz wziąć pod uwagę niektóre z ras, uznawanych za mniej alergizujące, czyli takie, które produkują mniej białka Fel d1. Choć uczulenie na koty powoduje przede wszystkim ślina, warto mieć też na uwadze, że koty z podszerstkiem gubią znacznie więcej sierści, niż mruczki, które go nie posiadają. Okazuje się, że futro kota, to także nośnik potencjalnych alergenów – nie można w końcu zapominać, że koty to prawdziwe czyściochy, a w czasie pielęgnacji ich ślina osiada na sierści. Warto więc pamiętać, że mruczki z gęstym podszerstkiem, intensywniej gubiące sierść, będą roznosić więcej alergenów, niż te, które go nie posiadają.

Przy planowaniu zakupu kota w przypadku alergii, warto również wiedzieć, że samice produkują mniej białka Fel d1, niż samce. W zmniejszeniu ilości alergizującego białka może również pomóc kastracja zwierzaka. Szukając odpowiedniego kociaka dla siebie, najlepiej zadbać o to, by zwierzak został poddany temu zabiegowi jeszcze przed odbiorem go z hodowli.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne iStock / PAVEL IARUNICHEV

Wśród kocich ras, wymienianych jako te, których ślina zawiera mniej szkodliwych białek, uważa się:

  • Kota balijskiego;
  • Kota syberyjskiego;
  • Kota rosyjskiego niebieskiego;
  • Kota bengalskiego;
  • Cornish rex;
  • Devon rex.

Planując zakup kota przy stwierdzonej alergii, warto najpierw odwiedzić hodowlę, aby sprawdzić reakcję organizmu na danego kota. Nie można jednak zapominać, że objawy uczulenia na zwierzę mogą pojawić się dopiero po dłuższym czasie, dlatego decyzja o przyjęciu pod swój dach mruczka, w przypadku potwierdzonej alergii, powinna być bardzo dobrze przemyślana.

Maine Coon – włosy czy sierść?

Maine Coon ma włosy czy sierść? Majestatyczni przedstawiciele tej kociej rasy posiadają oczywiście długą sierść, a na dodatek również podszerstek. Choć Maine Coon jest uważany za jedną z najpiękniejszych kocich ras, to rozglądając się za mruczkiem, który mógłby zamieszkać w domu alergika, lepiej nie brać go pod uwagę.

Czy kot brytyjski uczula?

Jeśli szukasz nowego domownika, który umiliłby Ci codzienność swoim mruczeniem, możesz zacząć zastanawiać się, czy kot brytyjski uczula. W przypadku tej rasy również zaleca się ostrożność. Eleganckie brytyjczyki to koty z bardzo gęstym futrem i obfitym, gęstym podszerstkiem. Utrzymanie czystości w domu z mruczkiem tej rasy może stanowić spore wyzwanie. Biorąc pod uwagę, że brytyjczyki nie są uznawane za "hipoalergiczne", to wybór tej rasy w przypadku alergików może okazać się bardzo ryzykowny.      

Zobacz też: Filodendron, aloes czy juka są trujące dla psów. Zobacz listę niebezpiecznych roślin

Więcej o: