• Link został skopiowany

Marzy ci się dywan z kwiatów? Czym prędzej posadź te rośliny i podziwiaj efekty. Kwitną bardzo długo

Wprowadź na swój balkon piękne rośliny. Te kwiaty, zaskakujące różnorodnością kolorów i długością kwitnienia, możesz też uprawiać w ogrodzie. Sprawdź, jak o nie dbać, by mogły jak najdłużej cieszyć oko.
Zdjęcie ilustracyjne
iStock

Jeśli szukasz kolorowych kwiatów do ogrodu lub na balkon, wybierz zachwycające astry. Zobacz, które odmiany sprawdzą się w ogrodzie, a jakie w uprawie doniczkowej. Poznaj też najciekawsze odmiany tych popularnych kwiatów.

Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!

Aster chiński – doskonały do uprawy doniczkowej

Jeśli szukasz jednorocznych roślin, które sprawdzą się w uprawie doniczkowej, zwróć uwagę na kwiaty astra. To piękna roślina, występująca w bogatej palecie barw – bieli, odcieniach żółtego, łososiowego, różowego, pomarańczowego czy czerwonego. Kwiaty te kwitną późnym latem, a wśród ich odmian chętnie wybiera się astra igiełkowego, peoniowego, książęcego czy karłowego. Astry chińskie świetnie też nadają się na kwiaty cięte.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneiStock / OksanaKiian

Astry chińskie najlepiej uprawiać na stanowisku słonecznym, choć sprawdzić może się również miejsce w półcieniu. Musisz jednak zadbać o to, by kwiaty były osłonięte od wiatru. Gleba dla astrów powinna być natomiast żyzna i próchnicza, o obojętnym odczynie. Podczas podlewania uważaj, by nie dopuścić do przelania rośliny. Nadmierna wilgoć jest łatwym przepisem na doprowadzenie kwiatów do choroby. Aby astry mogły pięknie się rozwijać i stanowić wspaniałą ozdobę balkonu czy tarasu, pamiętaj też o ich nawożeniu. Do tych kwiatów najlepiej sprawdzą się mieszanki nawozowe, bogate w potas i fosfor, z mniejszą ilością azotu. Aby cieszyć się astrem chińskim, możesz zdecydować się na uprawę z rozsady, jednak ten gatunek można również wysiewać z nasionek.

Astry bylinowe – gatunki do ogrodu

Wybierz rośliny, znane jako barwne Marcinki bądź Michałki. Kwiaty astra, występujące również pod takimi nazwami, to byliny, które kwitną od sierpnia aż do pierwszych przymrozków. Możesz wprowadzić je do jesiennego ogródka – dzięki nim Twoje otoczenie nabierze wspaniałych kolorów.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneiStock / matunka

Na rabaty i skalniaki najlepiej sprawdzą się astry bylinowe, odporne na mróz. Wśród nich znajduje się aster nowoangielski (Aster novae-angliae), występujący w bieli, odcieniach fioletu, różu i niebieskiego. Świetnym wyborem okaże się również aster gawędka (Aster amellus) – dobrze znoszący suszę, idealny na rabaty. Prócz tego zwróć też uwagę na astra nowobelgijskiego (Aster novi-belgii). Docenisz go za obfite kwitnięcie i wspaniałe kolory, które urozmaicą każdą rabatę kwiatową.

Astry wieloletnie – do uprawy tarasowej i balkonowej

Astry Marcinki to wieloletnie byliny, które możesz uprawiać również na tarasie czy balkonie. Nie wszystkie z nich nadadzą się jednak do uprawy doniczkowej. Jeśli chcesz cieszyć się kolorowymi astrami na balkonie, możesz wybrać astra wrzosolistnego (Aster ericoides), astra krzaczastego (Aster dumosus) bądź astra alpejskiego (Aster alpinus). Niskie i kompaktowe odmiany tej rośliny najlepiej sprawdzą się w takiej uprawie.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneiStock / kynny

Decydując się na uprawę Marcinków na balkonie, koniecznie zadbaj o zapewnienie im najlepszych warunków. W tym celu wybierz odpowiednio głęboką doniczkę (około 20–30 cm). Zapewnij im też przepuszczalne, żyzne podłoże z warstwą drenażową. Pamiętaj też o ochronie roślin przed mrozem. Na zimę najlepiej przenieś je w osłonięte miejsce i przytnij pędy na wysokość 10 cm, po zakończeniu kwitnienia.

Zobacz też: Nie chcesz mieć tui? Miskanty to doskonały pomysł na nietuzinkowy letni żywopłot

Więcej o: