Dalie to wyjątkowe kwiaty, które swoim urokiem mogą nas zachwycać zarówno dzięki uprawie doniczkowej, jak i w ogrodzie. W zależności od tego, jaki sposób hodowli wybierzemy, należy dostosować do niego porę wysadzania bulw do ziemi. Zobacz, w jakim terminie przeprowadzić poszczególne zabiegi oraz jak pielęgnować ten zjawiskowy gatunek rośliny pochodzącej z Meksyku.
Jak już wspomnieliśmy, dalie można hodować na dwa sposoby - w doniczce lub ogrodzie. Jeśli chcesz, aby kwiat zdobił twoje wejście na taras albo przestrzeń balkonową, narzędzia ogrodnicze i mieszankę ziemi można wziąć do rąk już w marcu. Trzeba jednak pamiętać, że do tego stylu uprawy najlepiej wybrać miniaturowe odmiany takie jak dalia peoniowa czy dalia kaktusowa. Do 2/3 wysokości pojemnika należy wysypać uniwersalną glebę, którą warto wzbogacić kompostem. Zanim wsadzimy do niej cebulę na głębokość ok. 5 cm, specjaliści zalecają, aby najpierw namoczyć ją przez kilka godzin w wodzie.
Zobacz też: Sąsiad zzielenieje z zazdrości, gdy zobaczy to w twoim ogrodzie. Kwitnie w nocy i pięknie pachnie
Kiedy minie okres przymrozków, w połowie kwietnia istnieje szansa na zmianę podjętej wcześniej decyzji i przesadzenie kwiatu do gruntu. Przeprowadzony we właściwy sposób zabieg pozwoli cieszyć oczy kolorowymi pękami już w czerwcu. Osoby, które zdecydują się na bezpośredni wysad do gruntu (przeprowadza się go w maju po zimnej Zośce), będą mogły napawać się urokiem tej wyjątkowej rośliny na przełomie czerwca i lipca. Dalie uszlachetniają otoczenie swoimi walorami aż do jesieni, co stanowi jeden z wielu ich atutów.
Dalie z uwagi na swoje pochodzenie uwielbiają kwitnąć na stanowiskach, gdzie dociera spora ilość promieni słonecznych. Wysadzane do gruntu kwiaty preferują również próchniczą, przepuszczalną i żyzną glebę o lekko kwaśnym odczynie na poziomie pH 6-7. I choć kolorowe kwiaty uwielbiają słońce, na podobnym poziomie cenią sobie również dostęp do wody. Podlewanie rośliny to jedno z tych zadań, o którym pod żadnym pozorem nie należy zapominać - trzeba jednak zachować umiar, aby nie doprowadzić cebulek do gnicia. Decydując się na wysokie odmiany ogrodowe, warto wyposażyć się w podpory, które w późniejszym okresie wzrostu pozwolą wam uchronić roślinę przed złamaniem się pod ciężarem kwiatów. Jeśli na krzewie zauważysz przekwitniętą część, usuń ją. W ten sposób dalia pobudzi się do wytworzenia nowych, zachwycających pąków.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.