Czyste, pachnące i mięciutkie ręczniki - wiele osób chciałoby móc cieszyć się nimi na co dzień. Niestety po długotrwałym używaniu i niezliczonej ilości prań materiał zaczyna tracić swoją dawną teksturę. Zobacz, co możesz zrobić, aby utrzymać tkaninę w jak najlepszej kondycji latami. Sekret tkwi w sposobie pielęgnowania materiału. Jednym z ważniejszych czynników jest temperatura, w której je czyścimy.
Ręczniki, którymi osuszamy się po kąpieli lub wycieramy w nie ręce czy twarz to jedno z największych skupisk baterii i zarazków w naszej łazience. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie poddawać je procesowi oczyszczania w pralce (przynajmniej raz w tygodniu). Niektórzy, chcąc pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, intuicyjnie nastawiają program z najwyższą temperaturą, który ma za zadanie unicestwić szkodliwe mikroorganizmy. Plan może i jest dobry, ale niestety w ten sposób przyśpieszamy proces niszczenia się materiału.
Zobacz też: Dodaj trzy łyżeczki do prania, a po plamach nie będzie śladu. Tak odświeżysz zapocone koszule
Piorąc ręczniki, maksymalna temperatura nie powinna przekraczać 60 stopni. Chcąc mieć pewność, że wszystkie zarazki znajdujące się w tkaninie zostały zlikwidowane, wybierzmy 2-godzinny program, w którym woda nagrzewa się do wartości od 40 do 60 stopni. Na tym jednak nie kończy się filozofia prania ręczników. Trzeba pamiętać o jeszcze jednym ważnym aspekcie.
Oprócz wysokiej temperatury, na szybkie twardnienie i nieprzyjemną strukturę ręczników wpływa twarda woda. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio odwirować pranie, dzięki czemu pozbędziemy się resztek osadu mineralnego, które wchodzą w tkaninę. Niemniej jednak w tym przypadku również należy pamiętać o zachowaniu balansu, ponieważ zbyt intensywne obroty mogą mieć negatywny wpływ na materiał. Korzystnie na miękkość ręczników wpłynie także zastosowanie płynu zmiękczającego. W tym celu warto zastosować domową mieszankę. Dzięki niej będziemy mogli cieszyć się lekką formą tkaniny, a dodatkowo przyjemnym zapachem. W miarę możliwości starajmy się również nie wrzucać do bębna ręczników razem z ubraniami lub innymi zabrudzonymi materiałami.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.