• Link został skopiowany

Zapomnij o różach. Ten kwiat wygląda nieziemsko, a do tego wydziela piękny zapach

Heliotrop peruwiański pięknie pachnie, jego uprawa jest banalnie prosta, a do tego kwitnie aż do późnej jesieni. Co więcej, przyciąga ogrom kolorowych motyli. Jeśli więc chcesz, by zachwycał w twoim ogrodzie, lepiej posadź go już teraz. To ostatnie chwile, by się nim zająć.
Jeśli chcesz, by twój ogród zachwycał przechodniów, koniecznie go posadź. Ten kwiat pachnie nieziemsko
Autorstwa AfroBrazilian: Aleksandrs Balodis - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53082853

Heliotrop to bylina z rodziny ogórecznikowatych o peruwiańskim pochodzeniu, która chętnie jest uprawiana w polskich ogrodach. Nie jest bowiem specjalnie wymagająca, za to kwitnie przez naprawdę długi czas. Jeśli jednak chcesz ją zasadzić, najlepiej zrób to teraz. Początek uprawy to pielęgnacja w doniczce, więc marzec jest na to idealną porą.

Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!

Kwiaty wiosenne w ogrodzie. Zasadź heliotrop peruwiański, by zachwycał gości

Heliotrop to przepiękna roślina, która cudownie wygląda zarówno sadzona pojedynczo, jak i w kompozycjach. Nadaje się na rabaty, ale również do doniczek na balkon. Najczęściej uprawiana jest jednorocznie, ale wiele osób twierdzi, że zdecydowanie warto. Jej cudownego zapachu nie da się porównać z niczym innym. Sama kolorystyka również robi wrażenie. Kwiaty w kolorach od fiołkowego, przez różowy, aż do purpurowego, pięknie kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi. Z rozpoczęciem uprawy nie ma jednak co zwlekać. Najlepiej posadzić heliotrop peruwiański do końca marca. Roślina ta źle znosi przymrozki, dlatego najpierw musimy wsadzić ją do doniczek, a do gruntu będziemy przesadzać ją dopiero w maju, gdy będzie już wystarczająco ciepło. Dzięki takiemu zagraniu od razu bujnie rozkwitnie, ciesząc nasze oczy. Heliotrop umieszczamy w ciepłym, słonecznym stanowisku, osłoniętym od silnego wiatru. Gleba musi być żyzna i dobrze przepuszczalna oraz umiarkowanie wilgotna. Jeśli zaś chodzi o pH podłoża, najlepiej jeśli będzie lekko kwaśny lub obojętny. Sama pielęgnacja należy do naprawdę prostych i nieskomplikowanych.

Heliotrop: Uprawa rośliny jest banalnie prosta. Wystarczy pamiętać o paru istotnych wskazówkach

W pielęgnacji heliotropu peruwiańskiego najważniejsze jest podlewanie. Wbrew wszystkiemu nie może ono być jednak zbyt częste. Robimy to regularnie, ale tak, by ziemia zawsze byłą wilgotna i aby nie doprowadzić do zastoju wody. Przelanie bardzo szybko doprowadzi do przegnicia rośliny. Poza nawadnianiem powinniśmy pamiętać o nawożeniu. W sezonie robimy to raz na trzy tygodnie, wybierając mieszankę wieloskładnikową dla roślin kwitnących. Gdy heliotrop już urośnie, możemy zabrać się za delikatne przycinanie. Ścinamy zaledwie wierzchołki, by pobudzić rozkrzewienie. Musimy jednak uważać, gdyż tym samym łatwo jest opóźnić powstanie kwiatów na wierzchołkach pędów. Heliotrop jest mało problematyczny, ale zawsze musimy mieć na uwadze ewentualne choroby i szkodniki. Monitorujmy na bieżąco, czy rośliny nie opanowały mszyce. Jeśli tak, reagujmy natychmiastowo, korzystając zarówno z domowych, jak i sklepowych rozwiązań.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: