Podobnie jak chwasty tak i mech może niszczyć estetykę naszego ogródka. Nie jest to jednak jedyny negatywny aspekt związany z tą rośliną zarodnikową, która zazwyczaj rośnie w gromadzie. Gąbczasty, miękki twór, choć wygląda dość niepozornie, może poważnie zaszkodzić trawie oraz innym gatunkom rosnącym w pobliżu. Dlatego tak ważne jest, żeby szybko reagować, kiedy zauważymy ten "dodatek" na działce. Istnieje kilka metod pozwalających zwalczać mech, zanim jednak do nich przejdziemy, warto sprawdzić poziom kwasowości gleby.
Mech najczęściej można spotkać w lasach i innych zacienionych terenach, gdzie ziemia jest wilgotna. Niemniej jednak, ze względu na umiejętności adaptacyjne, zielona gąbeczka z łatwością potrafi zadomowić się również w naszym ogrodzie. Najbardziej na jej obecność są narażone rabatki z kwaśną glebą. Na szczęście i na ten problem znajdzie się rozwiązanie. Po zbadaniu podłoża i uzyskaniu wyniku niższego niż pH 6 można przeprowadzić wapnowanie. W tym celu najlepiej użyć nawozu z dolomitem. Ta mieszanka skutecznie odkwasi ziemię, co sprawi, że mech nie będzie chciał się zadomowić w twoim ogrodzie. Wystarczy rozsypać produkt, a następnie podlać go wodą.
Zobacz też: Kiedy dosiewać trawę po zimie? Zrób to w tym terminie, a twój ogród zmieni się w leśny dywan
Wapnowanie o tyle, o ile może okazać się skuteczne w walce z mchem, nadgorliwie używane stanowi także zagrożenie dla trawnika. Dlatego warto mieć pod ręką alternatywne rozwiązanie.
W walce z mchem równie skutecznym preparatem co nawóz z dolomitem jest siarczan żelaza. Używając tego produktu, będziemy w stanie osłabić kondycję zielonej gąbki i w efekcie pozbyć się jej na stałe. Wykonanie tego zabiegu jest bardzo proste. Zanim jednak przejdziemy do rozprowadzania preparatu, pamiętajmy o skoszeniu trawnika. Dzięki temu środek przeciwdziałający rozrostowi mchu zadziała znacznie szybciej i skuteczniej. Mieszankę wystarczy połączyć z wodą (według zaleceń producenta), a następnie rozprowadzić po ogrodzie. Ważne jest, aby ostrożnie dawkować go w pobliżu kamiennych i betonowych elementów architektury, ponieważ zawarte w roztworze składniki mogłyby doprowadzić do powstawania rdzawych plam, które są trudne do usunięcia. Nieco mniej inwazyjną, ale równie skuteczną metodą jest użycie domowego oprysku. Stworzysz go na bazie dwóch składników.
Osoby, które nie mają przestrzeni na to, żeby wybrać się do sklepu i kupić specjalistyczne produkty ułatwiające walkę z mchem, na szczęście mają możliwość uciec się do zastosowania domowego oprysku. Do przygotowania roztworu potrzebujesz jedynie 3 łyżek płynu do mycia naczyń oraz 5 l wody. Wystarczy połączyć te dwa składniki, dokładnie wymieszać i przelać do butelki z atomizerem, która ułatwi aplikację oprysku. Ważne jest, aby stosować go bezpośrednio na zieloną gąbkę i unikać zraszania trawy. Preparat osłabi intruza, co będzie widoczne już po 24 godzinach. Następnego dnia używając grabi, można pozbyć się mchu. Równie dobrze sprawdzi się mechaniczne wyrywanie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.