• Link został skopiowany

Sernik już nie opadnie. Cukiernicy zawsze robią tę jedną rzecz. To sekret puszystego ciasta

Nie ważne czy zbliżają się święta, czy też nie - zawsze jest dobry czas na to, żeby upiec sernik. Spośród arsenału różnorodnych wypieków, deser na bazie nabiału jest jednym z najbardziej lubianych. Zobacz, jakich błędów unikać, aby można było cieszyć się nie tylko smakiem, ale również wyglądem ciasta.
Kobieta przelewa masę sernikową do foremki
Fot. istockphoto.com/ autor Alexander Donin

Sernik, to jedno z najpopularniejszych ciast, które bez przerwy skrada serca miłośników wyrobów cukierniczych. Na polskich stołach można go spotkać bardzo często w różnych wariantach (np. z rodzynkami lub polewami). Wypiek, choć nie należy do zbyt skomplikowanych w przygotowaniu, początkującym kucharzom potrafi niestety nie wyjść. Najczęściej przyczyną tego typu sytuacji są z pozoru błahe błędy. Zobacz, na co należy zwrócić uwagę w trakcie przyrządzania sernika.

Zobacz wideo Serniczki z patelni. Równie pyszne jak tradycyjny sernik

Jaki ser jest najlepszy na sernik? Prosty przepis na tradycyjne ciasto

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na wygląd, smak i konsystencję ciasta jest wybór odpowiedniego sera oraz właściwe przygotowanie produktu. Do upieczenia tradycyjnego sernika najlepiej sprawdzi się twaróg tłusty lub półtłusty. Niezależnie od tego, który rodzaj wybierzemy, pamiętajmy, żeby nabiał nie był kwaśny. Kolejną istotną kwestią jest dokładne zmielenie sera w celu pozbycia się grudek.

Zobacz też: Nowe odmiany truskawek w Polsce. Zobacz, czym się wyróżniają

Jeśli nabiał będzie jakościowy, możemy mieć 95 proc. pewności, że ciasto wyjdzie nam naprawdę smaczne. Pozostałe 5 proc. jest uzależnione od sposobu obchodzenia się z wypiekiem zarówno przed włożeniem go do piekarnika, jak i po.

Sernik, który każdemu wychodzi. Wystarczy, że nie będziesz popełniać tych błędów

Opadający sernik to zmora niejednej gospodyni i gospodarza, wkładających wszystkie swoje siły w przyrządzenie smakowitego deseru. Niestety od osiągnięcia wymarzonego kształtu wypieku większość osób dzielą z pozoru niewielkie błędy. Jednym z nich jest niewłaściwe połączenie składników w trakcie miksowania, co może doprowadzić do powstawania pęcherzyków powietrza, które podczas pieczenia spowodują zaburzenie równowagi ciasta. Nie śpieszmy się więc z tym zadaniem, lepiej wykonać je dłużej i dokładniej. Kolejnym cukierniczym faux pas jest natychmiastowe wyciąganie sernika z piekarnika. Tak zwany szok termiczny powoduje, że ciasto zmieni swój kształt i opadnie. Chcąc zapobiec tego typu sytuacji, należy pozostawić wypiek w maszynie z uchylonymi drzwiczkami przynajmniej na 20-30 minut. Po tym czasie można przełożyć go na blat. Istnieją jeszcze dwa sposoby, które przybliżą nas do osiągnięcia 100 procent cukierniczej efektywności.

Co zrobić, żeby sernik nie opadł i był puszysty? Wystarczy zastosować się do tych dwóch zasad

Lifehacki dotyczące opadającego sernika to niezwykle proste czynności, które pozwolą nam cieszyć się estetycznie wyglądającym wypiekiem. Pierwszym z nich jest zmiana temperatury sera, czyli wyciągnięcie produktu z lodówki przynajmniej dwie godziny przed planowanym rozpoczęciem łączenia składników (latem może być to godzina). Drugą kwestią jest rozkładanie masy w blaszce tzw. metodą górki polegającą na ukształtowaniu delikatnego wzniesienia na samym środku. W ten sposób ciasto przyjmie idealną formę w trakcie pieczenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: