Kalmia szerokolistna (Kalmia latifolia) to roślina, która do Polski przybyła z Ameryki Południowej, gdzie rośnie między innymi w lasach iglastych, przy urwiskach nad rzekami i strumieniami. Ten cudowny krzew jest wprost stworzony do dekorowania ogrodów, a czas na jego sadzenie przypada właśnie na wiosnę. Sprawdź, jak zapewnić mu najlepsze warunki oraz na jakie odmiany warto zwrócić uwagę.
Kalmia szerokolistna to zimozielony krzew ozdobny z eliptycznymi, ciemnozielonymi i połyskującymi liśćmi osiągającymi do 10 centymetrów długości i 4 cm szerokości, jednak to nie liście są największą ozdobą tej rośliny. Urzekające kwiaty skupione po 30-40 w kwiatostanach to chluba kalmii, w zależności od odmiany mogą być różowe, białe, czerwone, z obwódką lub dwukolorowe. Zanim jednak będziemy mogli zachwycać się tymi okazami, musimy zadbać o odpowiednią pielęgnację.
Zobacz też: Tuje zdetronizowane. Krzew ze "stali" rośnie dwa razy szybciej. Tworzy zielony mur nie do przebicia
Kalmia jako roślina wrzosowata, najlepiej rośnie w żyznym, wilgotnym, bogatym w próchnicę i kwaśnym podłożu. Doskonale czuje się na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Trzeba jednak mieć na uwadze, by miejsce to było osłonięte od wiatru. Niestety ten krzew nie jest odporny na susze, dlatego, chcąc cieszyć się jego malowniczymi kwiatami, musimy pamiętać o regularnym nawadnianiu. Nie możemy do tego wykorzystywać twardej wody wodociągowej - najlepiej sprawdzi się ta odstana lub deszczówka. Nie wolno nam także zapomnieć o jej wzmacnianiu kwaśnym kompostem lub nawozem mineralnym dedykowanym roślinom kwasolubnym. Jak widać, hodowla kalmii szerokolistnej nie należy do najłatwiejszych, jednak bez wątpienia warto zakasać rękawy i poświęcić nieco czasu na jej pielęgnację. Drobne kwiaty rozsiane po całym krzewie sprawią, że nasz ogród będzie wyglądać dosłownie jak z bajki. Kiedy zasady pielęgnacji kalmii mamy już w małym palcu - czas przejść do przyjemniej części, czyli poznania najpiękniejszych odmian tej rośliny.
Kalmia szerokolistna może pomalować twój ogród wieloma kolorami. Na działce będzie zachwycać solo, ale piękniejszy efekt uzyskamy, sadząc kilka krzaczków obok siebie. Możemy zdecydować się na jedną odmianę, jednak nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby zaszaleć i stworzyć kompozycję z różnych kolorów. Na jakie okazy warto zwrócić uwagę?
Kalmia szerokolistna Ola - zachwyca pięknymi różowymi kwiatami, które kwitną od maja do czerwca, natomiast jej lancetowate liście są ciemnozielone i skórzaste. Krzew osiąga od 1,5 do 2 metrów wysokości.
Kalmia szerokolistna Elf - podobnie jak Ola dorasta do dwóch metrów. Kwitnie bardzo obficie od maja do czerwca - to wtedy obsypuje się morzem malowniczych białych kwiatów.
Kalmia szerokolistna Kardinal - ta odmiana jest zdecydowanie niższa od poprzedniczek. Krzew osiąga do 80 centymetrów wysokości, więc doskonale sprawdzi się jako dekoracja mniejszych ogrodów oraz działek. Występuje w wielu kolorach, od róży po czerwienie, a jej kwiaty zachwycają od maja do czerwca.
Kalmia szerokolistna Olympic Fire - co roku w czerwcu wypuszcza piękne soczyście czerwone lub ciemnoróżowe kwiaty, które po otwarciu są bladoróżowe. Ma także eliptyczne, skórzaste i ciemnozielone liście. Roślina osiąga do 90 cm wysokości.
Zdjęcia prezentujące odmiany: kalmia szerokolistna Tinkerbell, kalmia szerokolistna Yankee Doodle, kalmia szerokolistna Sarah możesz zobaczyć w naszej galerii.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.