Ta wyjątkowa roślina może zostać cała obsypana kwiatami i stanowić najpiękniejszą spośród ozdób dowolnego ogrodu. Aby tak się stało, trzeba jednak wiedzieć, co robić, by jej nie zaszkodzić, a jednocześnie odpowiednio wyeksponować jej najważniejsze cechy.
Czym jest enkiant? Roślina to krzew z rodziny wrzosowatych, charakteryzujący się bardzo rozłożystym pokrojem. Rośnie powoli, a jednocześnie bardzo obficie kwitnie. Pochodzi z Japonii, gdzie w naturze może dorastać nawet do pięciu metrów wysokości. U nas, w Europie, wysokość poszczególnych egzemplarzy nie przekracza jednak trzech metrów. Ma drobne liście o eliptycznym kształcie, żywo zielone, po obu stronach pokryte licznymi szorstkimi włoskami.
Liście enkianta przebarwiają się jesienią na czerwono bądź na pomarańczowo-czerwoną barwę, czyniąc kwiat jeszcze ciekawszym wizualnie. Kwitnie już w drugiej połowie maja. Kwiaty enkianta mają dzwonkowaty kształt, a występują zwykle w dwóch wariantach kolorystycznych: kremowym lub różowo-kremowym.
Zainteresował Cię enkiant? Pielęgnacja tej rośliny to klucz do zachwycającego ogrodu, pełnego pięknych kwiatów – także tych dzwonkowatych! Przede wszystkim, enkiant lubi ściółkowanie kompostem zmieszanym z sosnową korą. Dzięki temu zabiegowi utrzymuje wilgoć w podłożu, a płytki system korzeniowy rośliny zostanie dobrze zabezpieczony przed przemarzaniem. W okresie wegetacyjnym dobrze będzie zasilić enkianta nawozem do roślin wrzosowatych.
Zobacz też: Chcesz kupić azalie? Jeśli uda Ci się znaleźć taki egzemplarz, koniecznie go bierz
W Twoim ogrodzie pojawi się enkiant? Uprawa tego krzewu także powinna być z Twojej strony dokładnie przemyślana. Jako że enkiant potrzebuje podłoża o kwaśnym odczynie, dobrze poczuje się w otoczeniu roślin o podobnych wymaganiach glebowych, takich jak różaneczniki i azalie. Pamiętaj też, że krzew, ze względu na swój rozległy pokrój, będzie potrzebował sporo przestrzeni. Co ważne, nie musisz się martwić o odpowiednie stanowisko dla niego – poradzi sobie doskonale zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Nie ma także potrzeby, by okrywać go i zabezpieczać na zimę, ponieważ dobrze radzi sobie na mrozie.
Jego podłoże powinno zawierać sporo próchniczej warstwy, która będzie stale wilgotna. Jej odczyn pH powinien się zawierać w przedziale 4,5 – 5,5.
Podlewanie enkianta również ma spore znaczenie. Bardzo ważne jest to, by utrzymywać stałą wilgotność ziemi, dlatego trzeba pamiętać o jej regularnym nawadnianiu (zwłaszcza jeśli enkiant rośnie w donicy, na przykład na tarasie). Szczególnie uważnie trzeba dbać o tę roślinę w okresie letnim, gdy mogą występować susze.
Masz enkianta w swoim ogrodzie? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.