Ugryzienie pająka. Czy mamy się w Polsce czego obawiać? Sprawdzamy

Ugryzienie pająka może przytrafić się nie tylko w filmie, ale i w codziennym życiu. Oczywiście konsekwencje będą inne, ale czy jest się czego obawiać? Oto kilka przydatnych faktów na ten temat.

Jadowite pająki w Polsce: podstawowe informacje

Czy mamy jadowite pająki w Polsce? Czy powinniśmy się ich obawiać? Pająki nie mają w naszej kulturze zbyt dobrej prasy. Nie chodzi tylko o to, że bywają bohaterami strasznych filmów - najczęśiej zresztą odgrywają role prawdziwie "czarnych charakterów". Funkcjonuje wiele stereotypów na temat tych zwierząt, które w gruncie rzeczy są bardzo pożyteczne. Dodatkowo mogą być fascynujące, o czym wiedzą hodowcy, których w Polsce stale przybywa. 

Warto przede wszystkim wiedzieć, że pająki nie są owadami. Łączy je z nimi wiele cech, choćby zamieszkiwane siedliska, ale stanowią one najliczniejszą grupę pajęczaków. Ich bogactwo jest wprost niesamowite, bo na całym świecie żyje ok. 30 tys. gatunków tych zwierząt. W naszym kraju można spotkać przedstawicieli ok. 800 spośród nich. Chociaż ugryzienia kojarzą nam się przede wszystkim z egzotycznymi i prawdziwie groźnymi pająkami takimi, jak wałęsak brazylijski lub ptasznik, to również rodzime gatunki są do nich zdolne. Nie trzeba jednak panikować, bo ugryzienia pająków występujących w naszym kraju mogą być groźne tylko wtedy, gdy ktoś jest uczulony. W wielu przypadkach nie są nawet wyczuwalne. 

Wśród gatunków krajowych dotkliwiej ugryźć mogą jedynie:

  • kątnik domowy;
  • sieciarz jaskiniowy;
  • krzyżak ogrodowy;
  • tygrzyk paskowany;
  • kolczak zbrojny. 

Pająki są zwierzętami pożytecznymi i warto o tym pamiętać, szanując je. Ich zasługą jest walka z wieloma szkodnikami, które roznoszą choroby. Większość gatunków występujących w naszym kraju nie jest fizycznie zdolna do przegryzienia ludzkiej skóry.

Kątnik domowy - ugryzienie

Jednym z polskich pająków, które są najczęściej demonizowane, jest kątnik domowy. Ugryzienie tego pajęczaka faktycznie może być nieco bardziej bolesne. Przydarza się częściej, bo przystosował się on do życia w środowisku człowieka. Występuje przy tym w dwóch odmianach: mniejszej i większej, która posiada rozstaw odnóży do nawet 8 cm

Kątnik domowy. Zdjęcie ilustracyjne
Kątnik domowy. Zdjęcie ilustracyjne Autorstwa Sanchom - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2892536

Należy pamiętać o tym, że kątnik domowy gryzie dopiero wtedy, gdy jest w sytuacji absolutnego zagrożenia. Samo ugryzienie nie jest dotkliwe - towarzyszyć może mu swędzenie i zaczerwienie. Kątniki nie przenoszą chorób.

Ugryzienie pająka - ślad

Jak wygląda ugryzienie pająka? Ślad bywa w tym przypadku dość charakterystyczny. Składają się na niego najczęściej dwa niewielkie, zaczerwienione punkty. Typowe jest ich umiejscowienie bardzo blisko siebie. Wśród ugryzień pająków najbardziej specyficzne efekty dają:

  • ugryzienie kolczaka zbrojnego powodujące wyczuwalny ból, czasem też nudności i wymioty;
  • ugryzienie sieciarza jaskiniowego, w przypadku którego ból i opuchlizna przypominają skutki użądlenia przez osę.

Ukąszenie owada - opuchlizna (zdjęcia)

Jak wygląda ukąszenie owada? Opuchlizna, swędzenie i zaczerwienienie na ciele wcale nie muszą być efektem ugryzienia pająka. Pajęczakom tym mylnie przypisuje się efekty działania różnych owadów. Znacznie częściej winne są pluskwy, mrówki czy osy. Również tutaj występuje opuchlizna, ale raczej nie ma charakterystycznych dwóch punktów powstających w wyniku ukąszenia pająka.

Rumień po ukąszeniu owada (zdjęcia). Jak postępować? 

Jak postępować z rumieniem po ukąszeniu owada lub pająka? Do lekarza zgłosić się powinny przede wszystkim osoby uczulone. Alarmujące powinny być nasilające się dolegliwości lub występowanie rany, która nie chce się goić. Poza tym reakcją na rumień i swędzenie powinno być zdezynfekowanie miejsca ugryzienia, czasem też można zastosować żel przeciwświądowy.

Jak wygląda rumień po ukąszeniu owada? Tu znajdziesz zdjęcie opuchlizny po ukąszeniu i informacje na temat leczenia.

Zobacz też: Najmądrzejsze rasy psów zna każdy, a jakie są najinteligentniejsze zwierzęta na świecie? Ranking naprawdę zaskakuje

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.