E-papieros - wszystko, co warto o nim wiedzieć

E-papieros coraz częściej traktowany jest jako alternatywa dla tradycyjnych używek. Na rynku można jednak spotkać bardzo różne urządzenia tego typu. Oto krótki przewodnik po e-papierosach i konkurencyjnych urządzeniach.

Czym jest vape?

Vape to inaczej wapowanie. Chodzi o inhalowanie oparów, które są bogate w nikotynę i inne substancje aktywne. Vaping możliwy jest przede wszystkim dzięki papierosom elektronicznym. Uznaje się przy tym często, że jest bezpieczniejszy od palenia. Czy jest tak faktycznie? Nie ma badań, które absolutnie wykluczają negatywny wpływ wapowania na zdrowie.

E-papieros, czyli co?

Czym właściwie jest e-papieros? W gruncie rzeczy chodzi o elektroniczny system podgrzewania specjalnego płynu, czyli liquidu, mający na celu dostarczenie palaczowi nikotyny. Wskutek podgrzewania płynu do temperatury ok. 200 stopni C dochodzi do wytworzenia aerozolu lub mieszanki małych cząsteczek w powietrzu. E-papierosy różnią się pomiędzy sobą wielkością, kształtem czy sposobem działania. Co do zasady większość takich urządzeń posiada:

  • baterię;
  • element grzewczy;
  • miejsce na liquid.

Wytwarzany w wyniku podgrzewania aerozol jest wdychany z powietrzem do płuc. Jednocześnie przyjmowane są inne substancje, często o szkodliwym działaniu. Oprócz nikotyny jest to np. formaldehyd, akroleina czy nitrozaminy o charakterze rakotwórczym. 

E-papieros może mieć różny wygląd. Takie urządzenia dostępne są na rynku w postaci przypominającej długopis, zaopatrzonej w duży zbiornik, wyglądającej jak elektroniczna fajka czy cygaro, ale także jako jednorazowy e-papieros.

Jednorazowy e-papieros. Jak to działa?

Jak działa jednorazowy e-papieros? To jeden z rodzajów elektronicznego papierosa. Odznacza się tym, że po zakupie jest od razu gotowy do użycia. Olejek z zawartością nikotyny jest już umieszczony wewnątrz. Odznacza się estetyczną obudową i najczęściej jest polecany osobom początkującym. 

Nieskomplikowane jest także użytkowanie takiego urządzenia. Trzeba je tylko wyjąć z pudełka i włączyć. Olejek zostaje podgrzany, generując parę przeznaczoną do wdychania. Czas użytkowania jednorazowego e-papierosa jest uzależniony od dwóch kwestii: pojemności zbiorniczka i trwałości baterii.

E-papieros bez nikotyny. Czy to możliwe?

Czy możliwe jest działanie e-papierosa bez nikotyny? Wytwórcy tego typu urządzeń stawiają na coraz to nowsze rozwiązania. Jednym z nich są właśnie beznikotynowe papierosy elektroniczne. Chodzi tu przede wszystkim o skład liquidu, który może być pozbawiony szkodliwych substancji, w tym nikotyny. Jest to opcja dla osób, które czerpią przyjemność z samego procesu palenia i zaciągania się dymem. Można jednak spotkać się z opiniami, że nawet takie e-papierosy bywają niebezpieczne. Ich palenie także może negatywnie wpływać na funkcjonowanie płuc. 

IQOS a e-papieros

Czym jest IQOS? Co odróżnia go od e-papierosa? W obu przypadkach mamy do czynienia z urządzeniami elektrycznymi. Nie generują one dymu tytoniowego, co w zamyśle miało zmniejszyć szkodliwy wpływ na organizm człowieka. Różnica polega na tym, że IQOS działa poprzez podgrzewanie tytoniu, nie zaś liquidu. Możliwość podgrzewania tytoniu bez wytwarzania dymu i popiołu stało się jednym z powodów wzrostu popularności takich urządzeń. 

Logic e-papieros. Co wyróżnia taki produkt?

Czym odznacza się Logic e-papieros? Chodzi o rodzaj papierosa elektronicznego ze specjalnie zaprojektowanymi wymiennymi kapsułkami. Niewielkie urządzenie ma za zadanie podgrzewać płyn nikotynowy zawarty w niewielkiej kapsułce. Wkłady dostępne są w różnych wersjach smakowych. 

Zobacz też: San Francisco chce wprowadzić zakaz sprzedaży e-papierosów, dopóki nie zostanie dokładnie zbadany ich wpływ na zdrowie

Więcej o:
Copyright © Agora SA