Prędkość internetu: jaka powinna być? Gdzie i w jaki sposób ją sprawdzić?

Prędkość internetu to ważna kwestia dla każdego, kto np. pracuje online, czy też jest fanem gier komputerowych. Dowiedz się najważniejszych rzeczy na ten temat!

Czym w ogóle jest prędkość internetu?

Prędkość internetu to jeden z parametrów, na który powinniśmy zwrócić uwagę zawierając umowę z operatorem, który dostarcza nam internet. Internet jest dzisiaj jedną z podstawowych usług świadczonych przez sieci telekomunikacyjne, które prześcigają się w ofertach na ten temat. Obecny świat w dużej mierze funkcjonuje online i cyfrowo. Większość z nas pracuje w taki sposób, że potrzebuje stałego dostępu do internetu. Podobnie dzieci, które uczęszczają do szkoły - zwłaszcza w okresie pandemii, gdy część lekcji odbywała się zdalnie. Przez internet mamy dostęp do kont bankowych, poczty elektronicznej, danych medycznych, dzienników szkolnych z ocenami, filmów, gazet i wielu innych rzeczy. Dlatego też prędkość internetu ma ogromne znaczenie. Czym jest? W uproszczeniu jest to szybkość, z jaką pobiera się dane lub wysyła.

Technologia 5G (zdjęcie ilustracyjne) Sieć 5G. Unia Europejska opóźniona we wdrażaniu nowej technologii

Jak sprawdzić prędkość internetu, czyli jaka powinna być wystarczająca?

Wszystko zależy od wielu czynników, m. in. od tego, ile osób korzysta z tego samego łącza oraz w jaki sposób. Dobrze jest też poznać najważniejsze parametry posiadanego łącza. Przy tym, jak sprawdzić prędkość internetu, dobrze jest wiedzieć, że:

  • download speed - czyli prędkość pobierania danych, np. otwierania stron internetowych, pobierania plików, a mierzy się ją w megabitach na sekundę (Mbps lub Mbit/s)
  • upload speed - czyli prędkość wysyłania danych, np. przy wysyłanie plików na pocztę elektroniczną czy wgrywanie filmików na jakieś platformy
  • latency - czyli opóźnienie, inaczej zwane ping, czyli opóźnienie, które ma miejsce przy transmisji danych oraz przetwarzaniu odebranych i ma duże znaczenie np. dla graczy, albowiem zbyt wysoki może wpływać na płynność gry.

Czy na prędkość internetu jest test?

Dla ustalenia, jaka jest prędkość internetu, jest test, którym możemy się w prosty sposób posłużyć. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę internetową i kliknąć "start", a za chwilę wyświetli się zarówno prędkość pobierania danych, wysyłania, jak i ping. 

Speed test net - co to takiego?

To nic innego jak dostępne w internecie testy na prędkość internetu. Speed test net można wykonać wyłącznie online w przypadku korzystania z aplikacji dostępnych na różnych stronach. Warto go wykonać, jeśli nie do końca jest się zadowolonym z przesyłania danych. Można też skorzystać z konsultacji z informatykiem, który doradzi, czy lepiej np. zmienić dostawcę internetu, czy też wymienić urządzenie, np. router.

Jaka jest prędkość internetu przez WiFi?

Na początek warto dowiedzieć się, czym jest w ogóle WiFi. Nazwa wzięła się od angielskiego "wireless fidelity", czyli grupy standardów radiowej sieci bezprzewodowej. Wymyśliła je firma WiFi Alliance. Potocznie jednak skrótu tego używa się jako synonimu dla WLAN, czyli "wireless local area network". Ta technologia polega na tym, że można założyć lokalną sieć bezprzewodową, w której dostępny jest internet. A jak wygląda prędkość internetu przez WiFi? WiFi miało swoje standardy, które przez lata ulegały zmianom. Obecnie najwyżej jest WiFi 6, czy też WiFi ax wraz z wersją o nazwie WiFi 6E. W 2023 r. ma się jednak pojawić nowy standard w postaci WiFi 7, a zmiana będzie znacząca, albowiem przy przeskoczeniu z WiFi 6 na WiFi 7 można liczyć na trzykrotnie szybszy transfer danych.

UPC, zdjęcie ilustracyjne UPC nie pyta klientów: zwiększa prędkość internetu i podnosi cenę

Internet światłowodowy i prędkość - czy warto jest mieć takie łącze? Czy też lepszy jest internet radiowy?

Internet radiowy tworzony jest na łączności bezprzewodowej i przesyłany za pomocą fal radiowych. Duże znaczenie ma więc odległość od nadajników, która nie powinna być większa niż 20 km. Żeby otrzymać taki internet konieczne jest posiadanie odpowiedniej anteny lub routera. Tymczasem internet światłowodowy oparty jest na sieci kablowej. Kabel zaś posiada cienki rdzeń kwarcowy, który przesyła fale świetlne podróżujące z ogromną prędkością. Obecnie za najszybszą metodę łączności uznaje się właśnie internet światłowodowy. Prędkość jest nieporównywalnie większa niż w przypadku fal radiowych. Oczywiście wiele zależy od oferty dostarczyciela internetu, ale można przyjąć, że o ile przesyłanie danych w przypadku internetu radiowego może odbywać się z prędkością 50 Mb/s, to w przypadku światłowodu jest to 1000 Mb/s.

Zobacz też: Facebook i Instagram z płatną subskrypcją. Sen Zuckerberga o załataniu dziury w finansach może się nie ziścić

Więcej o: