Soda oczyszczona nie tylko do prania! Poznaj inne zastosowania produktu, który znajdziesz w każdej kuchni

Soda oczyszczona jest produktem spożywczym, który na co dzień jest dostępny prawie w każdym domu. Nic dziwnego, ponieważ stosuje się ją jako środek do pielęgnacji, do czyszczenia, a nawet działa pomocniczo w domowym leczeniu niektórych przypadłości.

Soda oczyszczona na ostrogi piętowe – sposób na walkę z bólem

Soda oczyszczona znana jest ze swojego szerokiego zastosowania. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, w jakich sytuacjach może okazać się ona pomocna. Jednym z zaskakujących zastosowań sody jest walka z problemami w obrębie stóp. Soda oczyszczona na ostrogi piętowe to jeden z domowych sposobów do walki z bólem pięt. Ostrogi piętowe to problem, który objawia się porannym bólem pięt. Zazwyczaj ból łagodnieje lub całkowicie ustaje po rozchodzeniu, ale niestety wieczorem znów powraca zwłaszcza u osób, które pracują w pozycji stojącej. Istnieją domowe sposoby, które pomogą w uśmierzaniu bólu a jednym z nich jest właśnie zastosowanie sody oczyszczonej. 

W tym celu wystarczy przygotowanie pasty z oleju kokosowego i kilku łyżeczek sody oczyszczonej. Pastą należy posmarować podeszwę stopy i założyć na nią grubą skarpetkę. Zabieg najlepiej przeprowadzić tuż przed snem, aby stopa odpoczęła a soda miała czas na prawidłowe działanie.

Kolejny sposób z wykorzystaniem sody to moczenie w niej nóg. Wystarczy do miski z ciepłą wodą wsypać sodę, wymieszać i zanurzyć w niej stopy. Najlepiej trzymać nogi w chłodnej wodzie, ponieważ to niskie temperatury uśmierzają ból. Obydwa zabiegi warto wykonywać regularnie co pomoże w zmniejszeniu  dolegliwości. 

Soda na mszyce. Ekologiczny sposób na pozbycie się szkodników

Soda na mszyce należy do produktów bezpiecznych i naturalnych. Dlatego też znajduje szerokie zastosowanie w ogrodach do pielęgnacji roślin i walki ze szkodnikami. Szczególnie dobrze radzi sobie ze zwalczaniem mszyc. Poniżej instrukcja jak przygotować samodzielnie substancję, która zwalcza mszyce. 

  • Do 2 litrów ciepłej wody dodajemy łyżeczkę sody oczyszczonej i kilka kropli płynu do naczyń czy 2ml szarego mydła. Dokładnie mieszamy i wstrząsamy płynem.
  • Do 4 litrów wody dodajemy 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej, mieszamy i wstrząsamy substancją.
  • Do litra ciepłej wody dodajemy 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej i 1/2 łyżeczki oleju. Następnie postępujemy dokładnie tak samo jak powyżej. 

Aby pozbyć się mszyc wystarczy skropić liście rośliny przygotowanym według danych proporcji płynem i czekać aż mszyce zaczną obumierać.

Zobacz wideo Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - np. pomoże ci zadbać o rośliny. Sprawdź jak!

Soda na zgagę – szybko przyniesie ukojenie, ale efekt może być odwrotny

Soda na zgagę to domowy sposób, który niemal natychmiast przynosi ukojenie w tych męczących dolegliwościach. Zgaga to przypadłość, która może dopaść każdego, a zwłaszcza osoby, które nie dbają o zdrową dietę i spożywają produkty bogate w sód oraz szkodliwe tłuszcze zwierzęce. Istnieje kilka domowych sposobów z użyciem sody oczyszczonej, które łagodzą zgagę. Warto jednak pamiętać, że są to sposoby doraźne, a z problemami ze zgagą należy jak najszybciej udać się do lekarza celem ich wyeliminowania.

  • Roztwór sody oczyszczonej z wodą i octem jabłkowym – składniki potrzebne do przygotowania roztworu to: 20 ml octu jabłkowego, 200 ml wody, 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej. Sodę oczyszczoną wrzucamy do szklanki z wodą i zalewamy ją dwiema łyżkami stołowymi octu jabłkowego. Następnie dokładnie mieszamy, aby soda całkowicie się rozpuściła. Tak przygotowany roztwór najlepiej spożywać 3 razy dziennie, na 3 godziny przed posiłkiem.
  • Soda oczyszczona z miodem: łyżeczka miodu, 200 ml wody, 5 g sody oczyszczonej. W szklance letniej wody rozpuszczamy sodę oczyszczoną i miód. Dokładnie mieszamy, aby wszystkie składniki dobrze się ze sobą połączyły. 

Pamiętajmy że działanie sody jest chwilowe, a gromadzenie jej zapasów w organizmie na kolejne dni jest niezdrowe i zgaga zamiast minąć może się nasilić.

Soda oczyszczona a kosmetyki. Jakie działanie ma soda w kosmetyce?

Soda oczyszczona i kosmetyki mają ze sobą wiele wspólnego, ponieważ soda jest używana do ich produkcji. Znalazła zastosowanie jako substancja ścierna w peelingach oraz jako składnik wywołujący musowanie produktu. Ponadto zmiękcza skórę i pomaga w przypadku twardych pięt. Często używana jest także do łagodzenia objawów świądu wywołanego ugryzieniami czy poparzeniami słonecznymi. 

Soda oczyszczona na zatoki. Inhalacje z sody oczyszczonej

Soda oczyszczona na zatoki często polecana jest jako domowy sposób na zatkany nos czy kaszel. Zazwyczaj w przypadku przeziębienia stosuje się inhalacje, które mają na celu zmniejszenie stanu zapalnego i rozrzedzenie wydzieliny. Inhalacje z sody oczyszczonej można samodzielnie przygotować w bardzo łatwy sposób:

  1. Wlewamy litr gorącej wody do miski.
  2. Dodajemy łyżkę sody oczyszczonej i mieszamy do całkowitego rozpuszczenia.
  3. Zasłaniamy głowę i miskę ręcznikiem, a następnie wdychamy parę przez ok. 10 minut. 
  4. Inhalacje z sody oczyszczonej są całkowicie bezpieczne. 

Zobacz też: Jak doczyścić kratkę z okapu? Posyp ją 4 łyżkami tego proszku i zalej wrzątkiem, a efekty cię zaskoczą

Więcej o:
Copyright © Agora SA