Śmigus dyngus, czyli mokra tradycja świąt Wielkanocnych. Skąd się wywodzi Lany Poniedziałek?

Śmigus dyngus kojarzy się ze świętami Wielkanocnymi, a inaczej nazywa się go Lanym Poniedziałkiem, oblewanką czy też dniem św. Lejka. Zgodnie z tradycją tego dnia chłopcy oblewali dziewczęta wodą lub wrzucali je do rzeki. W dzisiejszych czasach na śmigus dyngus czekają głównie dzieci, którym ta tradycja przynosi mnóstwo radości.

Lany poniedziałek – symbolika i znaczenie

Śmigus dyngus to tradycja wielkanocna, która w zmienionej formie przetrwała do dziś. Lany poniedziałek bez wątpienia jest ulubioną zabawą zwłaszcza w domach, w których mieszkają dzieci. W wielu domach całe rodziny oblewają się wzajemnie za pomocą specjalnych psikawek lub też nawet używają do tego wiader. Dawniej nasi dziadkowie zamiast wody do oblewania używali perfum.

Symbolika śmigusa dyngusa prawdopodobnie nawiązuje do słowiańskiego kultu żywiołu wody. Dla wielu kultur woda ma moc oczyszczającą zarówno dla ciała jak i ducha. W kościele katolickim także do dziś przetrwała wiara w wodę święconą, co odzwierciedla sakrament chrztu. Pogańska tradycja głosi, że woda, którą człowiek zostanie polany w lany poniedziałek oczyszcza go z chorób i grzechów by móc w pełni cieszyć się życiem i nadchodzącą wiosną. Warto nadal praktykować tradycję śmigusa dyngusa ale należy pamiętać, że oblewanie wodą przechodniów może zostać ukarane grzywną w wysokości nawet 500 zł.

Kiedy jest lany poniedziałek?

Kiedy jest lany poniedziałek w 2023 roku? Śmigus dyngus zawsze obchodzimy w Poniedziałek Wielkanocny. Należy pamiętać, że Wielkanoc jest świętem ruchomym, a co za tym idzie oblewanie wodą przypada za każdym razem w innym terminie. W tym roku śmigus dyngus wypada 10 kwietnia.

Lany poniedziałek: gify. Wybierz najśmieszniejsze i prześlij znajomym

Gify na lany poniedziałek to nieco inna forma życzeń, które możemy przesłać do rodziny czy znajomych. W sieci znajdziecie całe mnóstwo śmiesznych, wesołych obrazków tzw. gifów, które już od samego rana wprawią was we wspaniały nastrój. 

Zobacz wideo Która wersja sałatki jarzynowej najbardziej przypadła nam do gustu? Z porem, jabłkiem, cebulą?

Życzenia na lany poniedziałek – rymowane, śmieszne i poważne. Które wybierzesz dla swoich bliskich?

Życzenia na lany poniedziałek dotyczą przede wszystkim święta śmigusa dyngusa oraz świąt Wielkanocnych. Mogą one przybierać formę wesołą, żartobliwą i rymowaną bądź też jeśli wolisz mogą być poważne. Wszystko oczywiście zależy też od tego do kogo planujemy wysłać życzenia na lany poniedziałek. Przedstawiamy kilka krótkich propozycji, w których na pewno znajdziecie te odpowiednie dla Was.

Poważne życzenia na lany poniedziałek: 

  • W Lany Poniedziałek życzę nie tylko wodnych szaleństw, ale również wszelkich łask od Zmartwychwstałego - niech przyniesie Ci pokój i radość, a Dobra Nowina niech zagości w Twoim sercu.
  • W drugi dzień świąt wielkanocnych życzę, aby wiara, nadzieja i miłość opromieniały każdego dnia Twoje życie. Niech dodadzą otuchy i sprawią, że lepsze jutro stanie się faktem.

Śmieszne życzenia na lany poniedziałek: 

  • Kurczak, baranek i zając szary, mówią że dziś zwyczaj stary, by dzisiaj wodą wszyscy ociekali, oblewać innych też się starali. Dziś schowaj do kąta swoją powagę, zawalcz Dyngusem o innych uwagę.
  • W Lany Poniedziałek Śmigusy-dyngusy, świętują wszyscy - nie tylko nygusy! Więc łap w dłonie wiaderko z wodą, krzyknij radośnie: Ahoj, przygodo! Wyrusz na podbój świata całego, życzę udanego Poniedziałku Wielkanocnego.
  • Dziś wody się poleją litry całe, wanny mogą być za małe. Nadchodzi Lany Poniedziałek, zmocz sobie włosy i przedziałek! Zmocz buty, skarpetki, kostki i kolana, zmocz cały pokój, nie lej po ścianach. 

Śmigus dyngus gify – użyj ich zamiast standardowych życzeń

Gify dotyczące śmigusa dyngusa cieszą się dużą popularnością wśród osób, które wszelkie życzenia wysyłają mobilnie i wirtualnie za pomocą mediów społecznościowych czy innych portali. Wiele śmiesznych gifów znajdziemy w aplikacji messenger czy też na pinterest. W sieci znajdziecie mnóstwo propozycji, które zaskoczą znajomych. Jest to szybki sposób na przesłanie życzeń i pokazanie, że pamiętamy o drugiej osobie. 

Zobacz też: Śmingus - dyngus i inne tradycje Wielkanocne. Czego o nich nie wiecie? Niektóre zwyczaje zaskakują

Więcej o:
Copyright © Agora SA