Karnawał - wszystko, co warto o nim wiedzieć

Karnawał mamy już dawno za sobą. Być może wiele osób z tęsknotą powraca w pamięci do tegorocznych zabaw. Warto jednak przyjrzeć się temu zjawisku jako ciekawostce, która łączy różne kraje i kultury - w końcu karnawał świętuje się tak w Rio, jak i w Warszawie, Łodzi czy Krakowie.

Karnawał w Polsce i na świecie

Karnawał to przede wszystkim okres zimowych zabaw, balów, pochodów i maskarad, które także nad Wisłą wprowadzają koloryt w szarym i zimowym czasie. Sama nazwa pochodzi od włoskiego ''carnevale'', w którym to wyrażeniu ma się łaciński źródłosłów nawiązujący do ''pożegnania mięsa'', czyli potrzeby zabawy przed nadchodzącym czasem Wielkiego Postu.  

Geneza karnawału ma jednak charakter pogański. Związana jest z kultami płodności. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na to, że jego obchodzenie jest powszechne. Zwany dawniej w Polsce ''zapustami'', karnawał wiązał się z wieloma ciekawymi zwyczajami i obrzędami charakterystycznymi dla kultury ludowej. 

Nie oznacza to jednak, że szczególnie hucznych obchodów karnawału nie ma w innych państwach. Wręcz przeciwnie: imprezy karnawałowe w Rio de Janeiro, Wenecji czy na Wyspach Kanaryjskich uchodzą za największe atrakcje.

Jak zrobić upiorny makijaż czarownicy na Halloween? Podpowiadamy krok po kroku Makijaż karnawałowy czarownicy robi furorę w sieci. Podpowiadamy, jak go zrobić krok po kroku

Karnawał w Rio

Karnawał w Rio? To zdecydowanie najpopularniejsza odsłona wielkiego świętowania i zabawy, którą podziwia się i obserwuje na całym świecie. Kolorowe parady tancerek i tancerzy samby, gwizdki i dźwięki bębnów przepełniają wówczas ulice brazylijskiego miasta. Szczególną atrakcją, przyciągającą turystów, są obecne na pochodach ulicznych występy szkół samby. To nie tylko płynne kroki, skomplikowane choreografie i radosna muzyka, ale także niezwykle bajeczne stroje. 

Karnawał w Rio. Zdjęcie ilustracyjneKarnawał w Rio. Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Zobacz wideo Brokatowa kreska na oku, czyli makijaż idealny na karnawał krok po kroku

Karnawał w Wenecji

Karnawał w Wenecji jest chyba najbardziej znanym na Starym Kontynencie. Obchody trwają tu kilkanaście dni, większość wydarzeń rozgrywa zaś na placu św. Marka. Ciekawostką jest fakt, że karnawał z pewnością obchodzono tu już w XIII w. Możliwe jest jednak, że zwyczaj ten jest starszy, bo poprzedniczki słynnych weneckich masek bywały produkowane już w XI stuleciu. W dawnych wiekach ukrywanie się za maskami miało dodatkowy cel: pozwalało na ukrycie statusu społecznego tak, by przedstawiciele różnych stanów mogli bawić się razem. 

Karnawał w Wenecji. Zdjęcie ilustracyjneKarnawał w Wenecji. Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Jak zaczyna się karnawał w Wenecji? Jego inaugurację stanowi tzw. ''lot anioła'', czyli tradycja sięgająca 1548 r. Po to, by jej dochować, organizuje się specjalny przelot akrobatki uczepionej stalowych lin nad placem św. Marka. W każdym roku karnawał ma inny motyw. Jego częścią są przedstawienia commedia dell’arte, które odbywają się także na ulicach. To z nich wywodzą się słynne weneckie maski.

Stroje na karnawał

Jakie stroje na karnawał? Od wielu lat moda w naszym kraju zbliża się do trendów, które obecne są na największych imprezach karnawałowych na świecie. Bezsprzecznie panuje więc moda na różnego rodzaju przebrania. Panuje tu dość duża dowolność, zaś trendy zmieniają się w każdym z sezonów. Można więc inspirować się maskami weneckimi, ale także strojami nawiązującymi do popkultury.

Czym jest karnawał? Czym jest karnawał i kiedy trwa?

Sukienki na karnawał

Jakie powinny być sukienki na karnawał? Panie mają zwykle dość duży dylemat co do tego, w jaką kreację ubrać się na przyjęcie lub bal karnawałowy. Poza wskazaniami, że sukienki muszą być wygodne, bo przecież jest to czas zabawy i tańca, również tutaj trendy odznaczają się dużą zmiennością. Z pewnością zawsze w modzie są kreacje pyszniące się brokatem, cekinami czy z oryginalnymi dodatkami np. w postaci piór. 

Zobacz też: Makijaż na karnawał. Jak się pomalować, by makijaż przetrwał całą noc?

Więcej o: