Ramadan 2023 miał być dziś, ale go nie ma. Dlaczego zmieniono datę muzułmańskiego święta?

Kiedy jest ramadan 2023? W tym roku zmieniono datę muzułmańskiego święta. Dlaczego wyznawcy Islamu świętują właśnie wtedy i skąd pochodzi tradycja? Zanim wybierzesz się w podróż na Bliski Wschód, sprawdź, o czym warto pamiętać w tym wyjątkowym, religijnym czasie.

Ramadan to muzułmańskie święto, podczas którego obowiązuje miesięczny post. Zapowiadano, że rozpocznie się 22 marca, jednak niedawno władze w krajach Bliskiego Wschodu zarządziły inną datę. Z czego to wynika? Sprawdź, jak obchodzony jest ramadan i na co warto zwrócić uwagę w tym okresie, podczas zwiedzania państw muzułmańskich.

Zobacz wideo Ten święty dla islamu miesiąc co roku ma inną datę

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile trwa ramadan? Zasady postu nie dotyczą tylko jedzenia

Podczas ramadanu muzułmanie ściśle przestrzegają postu, który trwa przez 30 dni. W tym okresie wstrzymują się od jedzenia, picia, palenia papierosów, a nawet współżycia seksualnego. Dopiero po zachodzie słońca spożywają pierwszy posiłek wspólnie z rodziną. Obchody przypadają na dziewiąty miesiąc w księżycowym kalendarzu. Post obowiązuje prawie wszystkich muzułmanów. Wyjątek stanowią dzieci, kobiety w ciąży lub karmiące piersią oraz osoby chore.

Zmieniono datę ramadanu. O czym warto pamiętać podczas wakacji?

Jeszcze niedawno zapowiadano, że ramadan 2023 rozpocznie się 22 marca, ale w ostatniej chwili zmieniono tę datę.

Duchowni w całym regionie stwierdzili, że księżyc nie był widoczny we wtorek wieczorem, co oznacza, że prawie na pewno pojawi się następnego wieczoru, zwiastując początek miesięcznych obchodów

- informuje portal AP. Oznacza to, że ramadan rozpocznie się w tym roku w czwartek 23 marca. Okres wiosenny to czas, w którym turyści z całego świata zjeżdżają się do krajów Bliskiego Wschodu, by szybciej rozpocząć wakacje w upalnym klimacie. Wybierając się w taką podróż warto pamiętać, aby uszanować miejscową kulturę i zasady ramadanu. Oczywiście turyści nie muszą przestrzegać ścisłego postu, ale lepiej nie jeść obfitych posiłków w miejscach publicznych i nie chodzić w zbyt skąpych ubraniach. Warto mieć także na uwadze, że sklepy i komunikacja miejska mogą działach w innych godzinach niż zwykle.

Skąd pochodzi słowo "ramadan" i co oznacza? Geneza święta muzułmanów

Ramadan, to spolszczona wersja słowa ramaj?na, które oznacza dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. Dla muzułmanów ten czas jest święty, gdyż w tym miesiącu rozpoczęło się objawienie Koranu, a dokładniej objawił się znany nam z religii chrześcijańskiej archanioł Gabriel (arab. Dżibril). Według wierzeń ukazał się on Mahometowi, przekazując kilka wersów przyszłej świętej księgi islamu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA