Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej? Kiedy użyłam produktu z kuchni, larwy szybko pospadały z gałęzi

Ćma bukszpanowa to nocny motyl, który przybył do naszego kraju z Azji kilka lat temu. Larwy ćmy mogą bardzo zaszkodzić grypczanom, które zdobią wiele ogrodów. Jak ich uniknąć? Istnieje wiele sposobów, ale moim zdaniem trik babci ogrodniczki jest najlepszy.

Ćma bukszpanowa stała się dużym problemem dla ogrodników całkiem niedawno, ponieważ w Europie zadomowiła się w drugiej połowie XX wieku. Jej obecność w naszym kraju jest dość krótka, ale szkody, które potrafi wyrządzić, są długotrwałe i ogromne. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak szybko ją wytępić. Oto kilka sposobów, które poleciła mi moja babcia. 

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ćma bukszpanowa w ogrodzie. Rozpoznaj ją i zacznij zwalczać od razu

Niechciany motyl nocny w ogrodzie charakteryzuje się zwykle biało-brązowym ubarwieniem, a jego larwy mierzą około 4 cm długości. Młode ćmy bukszpanowe są koloru zielonego, a na grzbiecie widać charakterystyczne ciemne paski. Ćma bukszpanowa swoje jaja składa zazwyczaj w głębi krzewu bukszpanu lub na liściach. Co ważne, czasami owad tworzy podobną do pajęczyny sieć pomiędzy gałęziami i liśćmi. Jeśli na swoim krzewie zauważysz takie owady lub pajęczyny, warto zacząć działać od razu. Najlepiej wykorzystać domowe sposoby, które potrafią zdziałać cuda! Gdy w moim ogrodzie zadomowiły się ćmy bukszpanowe, posłuchałam się rad babci i wykorzystałam jej metody. Zadziałały od razu.

Czym są kotolisy? Fascynujące zwierzęta odnalezione na Korsyce stanowią zagadkę dla naukowców Czym są kotolisy? Niezwykłe zwierzęta z Korsyki są zagadką dla naukowców

Domowe sposoby na ćmę bukszpanową. Te produkty masz w domu

Jeśli w swoim ogrodzie masz krzew bukszpanu, warto co jakiś czas go po prostu dokładnie przejrzeć, aby zniwelować ryzyko rozmnażania się larw ćmy. Odpowiednio szybka reakcja, może uratować roślinę. Jeśli zauważysz larwy lub ćmy na liściach, strzep je na ziemię, a następnie wyrzuć poza okolice ogrodu. Podczas rozmowy z babcią o problemie, który pojawił się w moim ogrodzie, poleciła mi ona użyć octu. Produkt ten odstraszy nie tylko ćmę, ale również inne szkodniki. Do spryskiwacza wlej i wymieszaj ocet z wodą w proporcjach 1:1 i tak przygotowanym opryskiem spryskaj bukszpan. Po spryskaniu poczekaj 30 minut, a następnie opukaj krzew wodą. Na usunięcie ćmy według mojej babci nada się również soda oczyszczona. 0,5 litra wody wymieszaj z łyżeczką sody i spryskaj krzew, a po 30 minutach spłucz go wodą. Babcine sposoby pomogły mi uporać się z ćmą bukszpanową i od teraz krzew rośnie pięknie i zdrowo. 

Owiń stopę folią aluminiową. Efekt cię zaskoczy! Prosty i tani trik, który rozwiąże niejeden problem Owiń stopę folią aluminiową. Efekt cię zaskoczy! Prosty i tani trik

Więcej o: