Drzewo genealogiczne rodziny - jak je zrobić i od czego zacząć?

Drzewo genealogiczne pomaga w uporządkowaniu wiedzy o stopniu pokrewieństwa łączącym poszczególnych członków naszej rodziny. To rozwiązanie jest szczególnie dedykowane dzieciom, którym ciężko pojąć zawiłe tłumaczenia rodziców i dziadków. Jak zrobić drzewo genealogiczne rodziny?

Sporządzenie drzewa genealogicznego nie polega wyłącznie na wpisywaniu danych bez większego zastanowienia. Proces ten powinniśmy traktować jako element edukacji o własnych przodkach oraz wyraz szacunku wobec ich pozycji w rodzinnej hierarchii. Jak przygotować drzewo genealogiczne rodziny?

Zobacz wideo "Ginny&Georgia" - burzliwy dramat zamknięty w emocjonującej historii [ZWIASTUN]

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak zrobić drzewo genealogiczne - wzór

Przygotowanie drzewa genealogicznego powinniśmy rozpocząć od zebrania jak największej ilości danych o naszych bliskich. Poszukajmy informacji o przodkach w rodzinnych archiwach, przejrzyjmy zdjęcia, dokumenty i pamiątki. Skontaktujmy się również z najstarszymi żyjącymi członkami rodziny, by zapytać ich o tych przodków, których my, jako osoby młodsze, nie mieliśmy okazji poznać. Nawet jeśli w ten sposób nie uzyskamy bezpośrednich danych personalnych poszukiwanej osoby, zawsze trafimy na poszlaki, które mogą stanowić podstawę do dalszych poszukiwań w archiwach historycznych. Poza imionami i nazwiskami naszych przodków w strukturze drzewa warto umieścić również takie informacje jak daty ich narodzin oraz śmierci. Jednym z najtrudniejszych elementów, które warto pozyskać, są zdjęcia członków naszej rodziny.

Kiedy ustalimy tożsamość wszystkich członków rodziny, możemy zabrać się do wpisywania ich danych w odpowiednie rubryki. Warto w tym celu poszukać wzoru drzewa genealogicznego, które pomoże nam odpowiednio rozplanować przestrzeń na stronie.

Możemy również wybrać metodę sporządzenia drzewa genealogicznego online. Dostępne są zarówno gotowe generatory drzew genealogicznych, jak również internetowe narzędzia do tworzenia projektów graficznych. Znacznie łatwiej jest nanosić korekty i dodawać pozyskane informacje. Cały proces przenoszenia pozyskanych ustaleń staje się łatwiejszy, a efekt końcowy jest estetyczny i przejrzysty. Wykonanie drzewa genealogicznego bywa długim i żmudnym zajęciem, dlatego warto skorzystać z narzędzi, które ułatwią graficzne przedstawienie zebranych informacji. 

Niektóre z dostępnych online narzędzi są całkowicie darmowe, inne mają dodatkowe płatne opcje. Warto sprawdzić to zanim rozpoczniemy prace nad danym projektem. Popularne narzędzia do tworzenia drzew genealogicznych to chociażby: 

  • Canva
  • My Heritage
  • DNA Weekly
  • Creately.com

Zobacz też: Krystyna Janda o cennej lekcji, jakiej udzieliła wnukom. "Wszystkie po kolei przeszły ten etap"

Więcej o: