Najdroższa książka na świecie już za chwilę trafi pod młotek. Jest warta więcej niż kilka Lamborghini

W jednym z domów aukcyjnych odbędzie się wyjątkowa licytacja. Już niebawem będzie można wejść w posiadanie najdroższej księgi na świecie - i to nie za byle jaką kwotę. Według szacunków ostateczna sprzedaż zakończy się na kwocie równej nawet kilkudziesięciu milionów dolarów.

Już wkrótce na licytację ma trafić najdroższa pozycja na świecie. Cena tej książki sięga milionów dolarów. O jakiej księdze mowa i skąd biorą tak wysokie kwoty? Wyjaśniamy. 

Zobacz wideo Wyjątkowe przedmioty na aukcjach WOŚP

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Hebrajska Biblia z X wieku trafi na aukcję. Już niedługo będzie można ją kupić 

16 maja 2023 roku odbędzie się aukcja, podczas której licytowana będzie hebrajska Biblia. Księga została napisana na początku IX wieku lub początku X wieku - dokłada data jej powstania, do dziś nie jest nam znana. Starodawne dzieło o nazwie Codex Sassoon najlepiej zachowana i najbardziej kompletna Biblia hebrajska, którą do tej pory można było oglądać w izraelskim muzeum znajdującym się w Tel Awiwie. Jest to najstarszy zachowany rękopis przedstawiający 24 księgi żydowskiego Starego Testamentu. To niezwykle stare dzieło już niebawem trafi pod młotek i zmieni swojego właściciela. 

 

Najdroższa książka świata. Jest warta dziesiątki miliardów dolarów 

Według wielu hebrajska Biblia Codex Sassoon jest pewnego rodzaju połączeniem zwojów znad Morza Martwego a współcześnie uznawaną formą Biblii hebrajskiej. Jak podaje "Focus", zdaniem Richarda Austina z domu aukcyjnego Sotheby’s ta księga odegrała ważną rolę w dziejach i historii ludzkości. Wszystko wskazuje na to, iż jej stan, czas powstania, oraz znacznie będą bardzo istotne podczas licytacji. Szacuje się, że wartość Codex Sassoon to około 50 milionów dolarów, co czyni ją najdroższą książką na świecie. Podobne kwoty już padały, lecz nigdy nie były aż tak wysokie. W 2021 roku miliarder Ken Griffin wszedł w posiadanie egzemplarza pierwszego wydania Konstytucji Stanów Zjednoczonych, który kupił za 43,2 milionów dolarów. Natomiast w 1994 roku Bill Gates zapłacił 30,8 milionów dolarów za zbiór pism naukowych zawierający rysunki Leonarda da Vinci o nazwie Codex Leicester. Wszystko wskazuje na to, iż nowy właściciel Biblii hebrajskiej już niebawem trafi na sam szczyt tego typu listy

Więcej o:
Copyright © Agora SA