To imię ma swoje odpowiedniki w aż 32 językach. Polacy nadają je dzieciom już od wieków

Jest takie imię, które ma pochodzenie biblijne i od lat bije rekordy popularności w Polsce. Niemal nie ma rocznika w szkole, gdzie choćby jeden chłopiec się tak nie nazywał. W 2022 roku nadano je 6341 razy i jest to drugie najpopularniejsze imię męskie w naszym kraju.

Pewne dziś popularne imię rozpowszechnione zostało we wszystkich krajach chrześcijańskich, a w polskich dokumentach jest datowane już od XII wieku. Jak brzmi i co oznacza?

Zobacz wideo Sztuczna macica to szanse, nadzieje i kontrowersje. Ektogeneza namiesza bardziej niż aborcja?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jan - przepiękne imię biblijne z tradycjami. Jakie jest jego znaczenie?

Jan jest to imię męskie pochodzenia biblijnego. Po hebrajsku zwrot Jochanan oznacza "Bóg jest łaskaw". Według Ewangelii imię to nosił prorok Jan Chrzciciel zapowiadający przyjście Jezusa, oraz apostoł Jan Ewangelista. Z języka hebrajskiego imię to zostało przejęte przez grekę, a następnie łacinę. Za sprawą języka łacińskiego rozprzestrzeniło się we wszystkich krajach chrześcijańskich. Do Polski imię to dotarło stosunkowo późno. Pierwsze wzmianki pojawiły się w 1012-1018 roku. W polskich dokumentach zapisywano najpierw to imię w postaci Ioannes, Iohannes, dopiero później Jan. W XIV wieku chwilowo zastąpił je imię Jon.

Najpopularniejsze imiona w Polsce nadawane kobietom i mężczyznom

Według danych statystycznych ze strony dane.gov.pl okazuje się, że od czasów średniowiecza Jan jest jednym z najpopularniejszych imion w Polsce. W zeszłym roku imię to nadano 493 283 osobom. Anna i Maria - te imiona były nadawane najczęściej wśród kobiet. Wśród imion męskich Jan umiejscowił się w 2022 roku na drugim miejscu, nadano je aż 6341 razy,  zaraz po Antonim, przy którym różnica była niewielka, ponieważ to imię nadano 6670 razy.  

Jeśli chodzi o województwa, nadawanie tego imienia królowało najbardziej w trzech. Mowa o woj. dolnośląskim (387), kujawsko-pomorskim (181) oraz lubelskim (148). 

Więcej o:
Copyright © Agora SA