Skosiłam trawę po zimie i zaoszczędziłam na drogich nawozach. Ekologiczny trik, który działa

Chwilę przed nadejściem zimy wiele osób przygotowuje ogród na niekorzystne warunki atmosferyczne. Po zimie również trzeba zadbać o trawnik, a ja podjęłam decyzję o jego skoszeniu, co okazało się być świetnym pomysłem. Dzięki temu zaoszczędziłam sporo pieniędzy.

Trawnik to taki element w ogrodzie, który zawsze powinien być zadbany. Jeśli chcesz, aby twój ogród nawet po sezonie wyglądał olśniewająco, warto wiedzieć jak zadbać o trawnik domowymi sposobami. Po zimie warto skosić trawnik w ogrodzie, ale skoszonej trawy nie należy wyrzucać! Co zrobić ze skoszoną trawą? Wykorzystaj ją w ten sposób.

Zobacz wideo Joanna Koroniewska pokazała piękny ogród Katarzyny Dowbor

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Skoszona trawa: jej właściwości mogą cię zaskoczyć

Jak możemy wyczytać na stronie kaercher.com skoszona trawa to źródło wielu cennych składników. Ścięta trawa ma w sobie dużą ilość azotu, który świetnie wpływa na stan gleby. Obecne w skoszonej trawie związki azotu potrafią przetwarzać tkanki roślinne w próchnice, która ma istotny wpływ na późniejsze plony. Jeśli gleba jest próchnicza, podłoże wolniej traci ważne związki organiczne takie jak np. potas. 

Jak wykorzystać skoszoną trawę? W ten sposób zaoszczędzisz pieniądze

Jeśli planujesz skosić trawę, warto ją zachować, ponieważ możesz stworzyć z niej świetnej jakości nawóz, dzięki któremu zaoszczędzisz niemałe pieniądze. Jak czytamy na stronie target.com, skoszona trawa to zazwyczaj kilka kilogramów pokosu, o który cały rok dbaliśmy. W ściętej trawie jest wiele składników pochodzących z nawozów, które mogą się jeszcze przydać, czyli np. azot, fosfor czy potas. Jednym ze sposobów na wykorzystanie skoszonej trawy jest jej mulczowanie, czyli pozostawienie skoszonej trawy na trawniku. Mulczowane najlepiej robić gdy nie pada deszcz, wtedy całość szybko się rozkłada i wnika w glebę. Drugim pomysłem na wykorzystanie źdźbeł trawnika jest kompostowanie trawy, które będzie trwało około 6 miesięcy. Przez ten czas trawa ulegnie rozkładowi i będzie bogatym źródłem próchnicy. Ze skoszonej trawy można również przygotować kopczyki ochronne na zimę. Jak donosi strona bros.pl wysuszone kopczyki można później wykorzystać, przykrywając nimi wrażliwe na niskie temperatury rośliny

Więcej o: