Wielkie, drapieżne ptaki wracają do Europy. Dawniej żywiły się krowami z okolicznych pastwisk

Te drapieżne ptaki kiedyś powszechnie występowały w wielu miejscach Europy. Dzisiaj są niestety prawdziwą rzadkością. W jednym z krajów postanowiono jednak sprowadzić je na dawne terytoria. Sęp kasztanowaty niedawno założył gniazdo w Bułgarii po raz pierwszy od 36 lat.

Populacja sępów w Europie zaczęła zmniejszać się pod koniec XIX wieku. Przyczyną tego było kłusownictwo, ale też i uprzemysłowienie rolnictwa. Drapieżniki żywiły się przede wszystkim krowami i owcami z ludzkich hodowli. Gdy ilość pastwisk zaczęła się zmniejszać, sępy straciły źródło pokarmu. W Bułgarii za gatunek lokalnie wymarły zostały uznane w 1985. Sytuację tę zmienił program przywrócenia tych ptaków, a artykuł na ten temat został opublikowany na łamach "Biodiversity Data Journal".

Zobacz wideo Skąd do nas wracają bociany?

Lubisz ciekawostki przyrodnicze? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Sępy kasztanowate powracają do Bułgarii. Ciężka praca badaczy zakończona sukcesem

Przywróceniem sępów na tereny Bułgarii zajęły się trzy bułgarskie organizacje pozarządowe: Zielone Bałkany, Fundusz na rzecz Dzikiej Flory i Fauny oraz Towarzystwo Ochrony Ptaków Drapieżnych. Do połowy 2022 udało im się sprowadzić z Hiszpanii i europejskich ogrodów zoologicznych 72 osobniki sępa kasztanowatego. Ptaki początkowo zostały umieszczone w dużych wolierach, aby mogły przyzwyczaić się do lokalnego środowiska. Po upływie wystarczająco długiego czasu, sępy wypuszczono w wybranych miejscach w Górach Bałkanów Wschodnich i Bałkańskim Parku Przyrody Vrachanski w północno-zachodniej Bułgarii.

Wkrótce powstały dwa odrębne jądra populacji, a drapieżniki zaczęły się rozmnażać. Początkowe wyniki można zatem uznać za zadowalające. Zanim jednak możliwe będzie oficjalne usunięcie sępa z listy gatunków lokalnie wymarłych, populacje lęgowe muszą zacząć wydawać na świat około 10 piskląt rocznie, a nowe osobniki muszą zacząć rozmnażać się samodzielnie. Badacze przewidują, że nastąpi to do 2030.

Występowanie sępów w Polsce. Drapieżnik w naszym kraju gości tylko okazjonalnie

Polska była niegdyś wśród krajów, gdzie sępy kasztanowate występowały naturalnie. Nieliczna populacja zamieszkiwała Tatry w XIX wieku. Sęp płowy natomiast występował w Polsce do 1848 w Tatrach i do 1914 w Pieninach. Choć gniazd tych ptaków nie znajdziemy już na polskich terenach, to zdarzają się rzadkie przypadki, gdy oba gatunki odwiedzają nasz kraj. Sęp kasztanowaty był widziany pod Warszawą w 2021, a sęp płowy został zauważony na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego w 2022.

Więcej o:
Copyright © Agora SA