Słonie to prawdziwe smakosze. Wolą owoce bez skórki i radzą sobie lepiej z obieraniem bananów niż ludzie

Słoń indyjski z berlińskiego zoo może pochwalić się swoją niezwykłą umiejętnością. Woli jeść banany bez skórki, a co więcej sam je obiera. Ten niecodzienny widok zaskoczył nawet naukowców. Wcześniej nikt czegoś takiego nie widział.

Trąba słoni od wieków budzi ogromne zainteresowanie wśród naukowców, gdyż posiada więcej mięśni niż całe ludzkie ciało. Dzięki niej słonie zdobywają pożywienie i nawadniają organizm, lecz wygląda na to, że nie tylko tak proste czynności są w ich zasięgu. Do czego jeszcze może im służyć? To przechodzi ludzkie pojęcie. 

Zobacz wideo Leoś to robot, który uszczęśliwia małych pacjentów

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Słonie potrafią obierać banany? Wybierają tylko te najsmaczniejsze 

Opiekunowie słonicy Pang Pha z zoo w Berlinie zauważyli, że ta nauczyła się obierać banany za pomocą własnej trąby. Informacja o sprytnym słoniu dotarła do doktorantki Leny Kaufamnn z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie, która natychmiast wybrała się do zoo, aby zobaczyć to zjawisko na własne oczy. Niestety słonica od początku odmawiała współpracy i nie chciała obierać, ani jeść przyniesionych przez nią bananów. Szybko okazało się, że problemem są "złe" owoce. Uczona częstowała zwierzę zielonymi oraz zbyt dojrzałymi bananami, których zazwyczaj unika. Wniosek był prosty. To, czy Pang Pha obiera banany, zależne jest od stopnia ich dojrzałości

 

Widziała, jak ludzie obierali banany. Teraz słonica z zoo nie potrzebuje już ich pomocy

Obserwacje słonicy przyniosły wiele ciekawych wniosków. Naukowcy zauważyli, że Pang Pha ze stosu bananów najpierw wybiera te, które może zjeść w całości, następnie odrzuca te, na które nie ma ochoty, a na sam koniec zostawia te, które obierze i zje z największym smakiem. Jest to wyjątkowa sytuacja, gdyż badacze wcześniej nie spotkali się z takim zachowaniem wśród słoni. Podejrzewają oni, że rozwiązaniem tej zagadki są ludzie, którzy opiekują się Pang Pha. Niespotykany nawyk słonia prawdopodobnie wziął się z jego własnych obserwacji. Ludzie nie tylko obierali przy nim banany, ale także często karmili go samym miąższem. Dowodem dla tej teorii mają być wcześniejsze badania, które dowodzą, iż słonie potrafią interpretować ludzkie gesty wskazujące i klasyfikować ludzi do grup etnicznych. Wyjątkowa umiejętność Pang Pho zapoczątkowała masę kolejnych analiz dotyczących słoni i ich funkcjonowania w środowisku naturalnym. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA