Nazwiska w Polsce bywają dość skomplikowane. Nie tylko obcokrajowcy mają z nimi problem, ale sami Polacy również. Pewnie wiele osób znalazło się w sytuacji, gdy ktoś źle przeczytał lub zapisał nazwisko, co skutkowało różnymi nieporozumieniami. O ile kłopot może sprawić nazwisko dwuczłonowe, to więcej problemów występuje z tymi, które składają się z trzech, czterech czy nawet pięciu części. Sprawdź, najdłuższe nazwiska w Polsce.
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W Polsce występuje ponad 363 tys. nazwisk męskich i ponad 389 tys. nazwisk żeńskich. Cały spis oraz ilość ich dumnych posiadaczy można sprawdzić na stronie dane.gov.pl. Ranking zaczyna się od najpopularniejszych nazwisk w 2023 roku, które nie zmieniają się od lat. W pierwszej piątce są to:
Co ciekawe, nazwiska w Polsce pojawiły się dopiero w XV wieku, a sam termin zaczęto stosować na przełomie XIX i XX. Wcześniej były to "przezwiska", "imioniska" i "przydomki".
Jeśli wydaje ci się, że nazwiska dwuczłonowe są skomplikowane, to jesteś w błędzie najdłuższe nazwiska w Polsce składają się z nawet pięciu części i potrafią być naprawdę trudne nawet dla Polaków. W 2022 roku najdłuższe męskie nazwisko składało się z 35 znaków z przerwami i brzmiało Paschalis Ochedoski vel Ochenduszko. Z kolei najdłuższe nazwisko noszone przez kobietę w zeszłym roku wynosiło aż 51 znaków. Było to Czartoryski Rostworowski-Mycielski Anderson Scimone. Noszą je aż dwie kobiety. W 2023 roku nie pojawiło się żadne dłuższe nazwisko, ale na liście może znaleźć inne długie przykłady: