Szczątki psów znalezione na wykopaliskach. Prehistoryczne pupile wyglądały zupełnie inaczej

Naukowcy znaleźli dowody na to, kto jako pierwszy hodował psy o płaskich twarzach. Badania opisano w Journal of Archaeological Science. Grupa zbadała szczątki pupila, które znaleziono w grobowcu Tralleis, na terenie dzisiejszej Turcji. Wnioski? Aż trudno w to uwierzyć.

W ruinach antycznego miasta Tralleis, które obecnie znajdują się niedaleko tureckiego  Ayden, w 2007 roku natrafiono na kości psa. Uznano wówczas, że są one zbyt delikatne i za mało kompletne, by przeprowadzić na nich badania. Dopiero w 2021 roku zespół zajmujący się nowym przedsięwzięciem odzyskał znalezisko, by tym razem przyjrzeć mu się nieco dokładniej. 

Zobacz wideo Jak pozbyć się sierści pupila z kanapy? Wypróbuj jeden z paru sposobów

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Tak wyglądał prehistoryczny pies. Miał płaski pyszczek

Mimo iż początkowo uznano, że znalezisko nie jest kompletne, naukowcy i tak byli w stanie ustalić, że to pozostałości po bardzo zadbanym psie -  mimo że większość pupili w tamtych czasach była wykorzystywana jako zwykłe zwierzęta robocze. Kości zidentyfikowano jako rasę brachycefaliczną, należącą grupy psów o spłaszczonym pysku, tj. boksery, chow-chow, mopsy, czy pekińczyki. Podczas badań, naukowcy dodatkowo zauważyli, że pies został pochowany blisko człowieka. Najprawdopodobniej był on jego właścicielem. Według dalszych sugestii, wszystko wskazuje na to, że pies został prawdopodobnie zabity i pochowany w momencie, w którym zmarł jego pan. To znalezisko jest szczególnie wyjątkowe. Wcześniej tylko raz znaleziono szczątki psa owej rasy w Pompejach, zniszczonych w 79 roku przez erupcję Wezuwiusza. Te, które znaleziono niedawno, okazują się być nieco starsze. Oznacza to, że badacze mają do czynienia z najstarszym psem w historii. Przy okazji zasugerowano zatem, że to Rzymianie mogli być pierwszymi hodowcami zwierząt o płaskiej twarzy. 

Szczątki psa znalezione w 2007 roku w wykopaliskach w AydinSzczątki psa znalezione w 2007 roku w wykopaliskach w Aydin Fot. Źródło: Journal of Archaeological Science : Reports (2023)

Rzymianie jako pierwsi stosowali okrutne praktyki. Dziś wzrasta świadomość 

Choć dziś psy ze spłaszczonym pyszczkiem są bardzo popularne na całym świecie, wzrasta świadomość problemów zdrowotnych, jakie niosą ze sobą rasy brachycefaliczne. Niestety lista ta jest długa, zaczynając od problemów z oddychaniem do wad wrodzonych. Decydując się na takiego psa, warto zrobić dokładne rozeznanie na temat ich zdrowia oraz dostosować się do ich potrzeb np. pod względem temperatur powietrza, które są dość ściśle określone przy tych konkretnych rasach. 

Szczątki psa znalezionych w wykopalisku w 2007 roku w AyidenSzczątki psa znalezionych w wykopalisku w 2007 roku w Ayiden Fot. Źródło: Journal of Archaeological Science : Reports (2023)

Może Cię też zainteresować: 
- Zamiast oprysku, dodaj do obroży psa tę rzecz. Działa lepiej niż odstraszacz na kleszcze
- Po tym poznasz, że pies może cię ugryźć. Zwierzę wysyła konkretne sygnały, gdy chce zaatakować
- Fotografuje psy na początku i na końcu ich życia. Oglądając zdjęcia trudno nie uronić łzy wzruszenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA