Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? To świetny patent na czystą blachę

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? A może jest inny, alternatywny sposób? Szukasz prostej instrukcji krok po kroku? Tu znajdziesz sprawdzone porady, które możesz wykorzystać we własnej kuchni.

Jak wyczyścić piekarnik? Niestety jest to ten sprzęt, który dość szybko ulega zabrudzeniom, natomiast pozbycie się ich jest wyjątkowo trudne. Radość z domowych wypieków zwykle kończy się wraz z koniecznością sprzątania kuchni. Problematyczne są zwłaszcza małe powierzchnie w blokach, gdzie liczy się każdy centymetr roboczego blatu i zwykle nie ma gdzie odstawić blachy. Jak umyć piekarnik i kiedy należy to zrobić, aby nie stracić zapału do kulinarnych eksperymentów? 

Jak umyć piekarnik przy pomocy płynu do mycia naczyń? 

Piekarnik najlepiej jest umyć zaraz po użyciu lub przyjąć zasadę, że gruntownie będzie on czyszczony raz w miesiącu. Nie potrzebujemy do tego profesjonalnych środków — wystarczy nawilżona gąbka z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Wystarczy przetrzeć wnętrze i gotowe. Z rozgrzanej blachy znacznie łatwiej usuwa się tłuszcz oraz resztki ciasta, dlatego zdecydowanie nie warto zostawiać brudnego piekarnika, aż ostygnie. Zaschnięty tłuszcz to trudny przeciwnik.

Jak wyczyścić piekarnik kostką do zmywarki i naczynia żaroodpornego? 

Te dwa przedmioty z pewnością znajdują się na wyposażeniu każdej kuchni. W przeciwieństwie do poprzedniej metody ten sposób wymaga trochę czasu, ale bez dodatkowego zaangażowania z naszej strony. Jak wyczyścić piekarnik kostką do zmywarki krok po kroku? Poniżej znajdziesz szczegółową instrukcję obsługi: 

  • Do naczynia żaroodpornego wlej wrzątek i wrzuć do niego tabletkę do zmywarki
  • Teraz włóż naczynie do wcześniej nagrzanego piekarnika na około 3 godziny. 
  • Po upływie tego czasu należy wyjąć naczynie, a wnętrze piekarnika dokładnie przemyć przy użyciu gąbki i ciepłej wody. 
Zobacz wideo Jak zaoszczędzić prąd, piekąc w piekarniku i zmywając w zmywarce?

Czyszczenie piekarnika za pomocą tabletki do zmywarki. Jak umyć zewnętrzną powierzchnię? 

Mycie piekarnika z zewnątrz nie jest trudne, ale gdy nie robi się tego regularnie, każdy nawet nowy piekarnik zaczyna wyglądać nieestetycznie i psuje wizerunek nawet najbardziej nieskazitelnej kuchni. Czyszczenie piekarnika za pomocą tabletki do zmywarki to sposób na czystość w środku. A co na zewnątrz? Najlepszym rozwiązaniem będzie ręcznik kuchenny oraz płyn do mycia szyb. Pomiędzy kolejnym czyszczeniem można też przetrzeć gładką powierzchnię mikrofibrą. 

Czyszczenie piekarnika sodą i octem: skuteczny sposób na stary tłuszcz 

Nie zawsze jest czas i chęci na to, aby na bieżąco wyczyścić piekarnik. Po sprzątnięciu blatów i zmywaniu najłatwiej jest zamknąć problem za ciemną szybą. Co zrobić z zaschniętym tłuszczem? Tutaj pomocny będzie dedykowany roztwór z popularnych, domowych składników. Mieszamy wodę z octem w proporcjach 1:1 i dodajemy dwie łyżeczki sody oczyszczonej. Tak przygotowaną mieszankę można przelać do butelki po płynie do szyb. Następnie spryskujemy wnętrze piekarnika i szorujemy przy pomocy gąbki nasączonej ciepłą wodą. 

Zobacz też: Zalej wodą i włóż do piekarnika. Tłuszcz i brud zejdą sam. Koniec z szorowaniem

Więcej o:
Copyright © Agora SA