Dziecko z ogonem: niezwykły przypadek, który miał miejsce kilka razy na świecie!

Dziecko z ogonem? Nie to nie żart. Historia zna kilka przypadków dzieci, które na świat przyszły z pewną nietypową cechą. Jak do tego doszło?

Dziecko z ogonem, czyli czy możliwe są narodziny człowieka z ogonem?

Dziecko z ogonem to wcale nie takie niemożliwe, jakby się mogło wydawać. Na etapie rozwoju zarodka każdy człowiek posiada coś na kształt ogona. Jest to pozostałość ewolucyjna. Tak naprawdę wszystkie gatunki naczelne posiadają geny, które powodują powstawanie ogona na etapie wzrostu płodu. U dorosłego człowieka w zasadzie pozostaje sama kość guziczna, a kość ogonowa jest przedłużeniem samego kręgosłupa i nie wystaje na zewnątrz ciała.

W niektórych przypadkach jednak gdy wystąpi szereg okoliczności związanych z rozwojem i genetyką, może się zdarzyć, że dojdzie do wykształcenia ogona, który nie zaniknie. W efekcie dziecko się z nim rodzi. Najczęściej jednak wyrostek ten nie jest długi i nie zawiera kości, a składa się jedynie ze skóry, naczyń krwionośnych i nerwów. Dość łatwo zatem udaje się go usunąć i nie wpływa na stan zdrowotny dziecka. Co ciekawe — w ostatnim czasie naukowcom udało się ustalić, że za ewolucyjną utratę ogona przez człowieka najprawdopodobniej odpowiada gen TBXT. Wniosek ten wysnuto z tego, że przy mutacji tego genu u myszy (albowiem mają go wszystkie ssaki), ich ogon był krótszy. Odkrycia tego dokonano w badaniach prowadzonych przez Bo Xia na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Nowojorskiego.

Zobacz wideo Najczęstsze choroby genetyczne

Dziecko urodzone z ogonem — gdzie na świecie były takie przypadki?

Jednym z najsławniejszych przypadków narodzin dziecka z ogonem jest Chandre Oram — mieszkaniec Indii. Stał się znany, ponieważ w jego przypadku nie zdecydowano się na usunięcie ogona. Pozostawiony ogon miał długość 33 cm. Kolejne znane dziecko urodzone z ogonem to Deshant Adhikari z Nepalu. Urodził się z owłosionym ogonem, którego rodzice nie usunęli za namową duchownego, który twierdził, że chłopiec może być reinkarnacją bóstwa. Odradzali też czesanie ogona. Skutkiem takich działań 16-letni chłopak miał ogon o długości aż 70 cm!

Takie anomalie genetyczne nie są jednak zarezerwowane wyłącznie dla chłopców. W Meksyku przyszła na świat dziewczynka, która również posiadała ogon pokrytym skórą i włosami o długości ponad 5 cm. Początkowo postanowiono zaczekać z jego usunięciem, by zobaczyć, czy dziecko rozwija się prawidłowo, co też miało miejsce. Dlatego też po ok. dwóch miesiącach zdecydowano się na usunięcie ogona, który nie zawierał żadnych struktur kostnych, ale mimo to rósł razem z nią. Operacja przebiegła prawidłowo.

Zobacz też: Ma 42 lata, trójkę dzieci i ogon. Emma jest profesjonalną syreną i kocha napełniać ocean "mermagią"

Więcej o:
Copyright © Agora SA