Jeśli masz tak na nazwisko, być może wywodzisz się od szlachty. Sprawdzisz to w łatwy sposób

Historia naszych nazwisk może być bardzo ciekawa i wiele osób zastanawia się, skąd one w ogóle pochodzą. W społeczeństwie przyjęło się, że nazwiska z daną końcówką są szlacheckie, jednak czy aby na pewno? Dowiedz się jak sprawdzić pochodzenie nazwiska.

Niegdyś określanie warstwy społecznej było na porządku dziennym, dziś mało kto o tym pamięta. Wiele osób zastanawia się jednak, skąd pochodzi ich nazwisko, jaka historia kryje się za tym, że nasi przodkowie zaczęli nazywać się tak, a nie inaczej. Podpowiadamy, jak dowiedzieć się tego w łatwy sposób.

Zobacz wideo Chcesz odkryć tajniki kosmosu i zdobyć unikalną wiedzę? Oto cztery darmowe aplikacje dla ciekawych świata

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pochodzenie szlacheckie: czy końcówki nazwiska faktycznie coś znaczą?

Przyjęło się, że jeśli kogoś nazwisko kończy się na -ski lub -ska, oznacza to, że przodkowie byli cenionymi szlachcicami, a my odziedziczyliśmy tak szlacheckie nazwisko nie bez powodu. Niestety musimy zasmucić wiele osób, ale nie zawsze jest to prawdą. W dawnych czasach społeczeństwo dzieliło się na szlachtę, mieszczan i chłopów, a bycie tym pierwszym było pewnym osiągnięciem. O ile kiedyś nazwisko z taką końcówką mogło świadczyć o wyższym statusie społecznym, dziś każdy jest sobie równym, a to, jakie ktoś ma nazwisko i na jakie litery się ono kończy, w ogóle nie ma znaczenia. Podział w społeczeństwie nie jest tak zarysowany jak kiedyś, jednak nadal możemy dowiedzieć się o sobie nieco więcej oraz o swojej rodzinie. Jak sprawdzić pochodzenie nazwiska? To bardzo proste!

Jak sprawdzić pochodzenie nazwiska? Możliwe, że twoi przodkowie otrzymali je od pracodawcy

Tworzenie drzewa genealogicznego kojarzy nam się głównie z podstawówką, jednak jest to naprawdę bardzo ciekawe jeśli szukamy w odpowiednich miejscach i można sporo się dowiedzieć. Poszukiwanie pochodzenia nazwisk może zaskoczyć, ponieważ czasami okazuje się, że nasi przodkowie dane nazwisko otrzymali zupełnie losowo, np. od pracodawcy. Dokładnie wyglądało to tak, że jeśli dany chłop pracował np. na polu u "jakiegoś" Potockiego, to jemu również przyznawano takie nazwisko. Przez takie sytuacje, niekiedy ludzie mogą myśleć, że są rodziną lub mogliby odziedziczyć wielki spadek, a poprzez dogłębne badania okazuje się, że wcale nie. Niegdyś nazwiska powstawały zupełnie przypadkowo — ktoś zajmował się na farmie baranami, to był Baranowskim. Pochodzenie swojego nazwiska możesz w łatwy sposób sprawdzić na stronie nazwiska.ijp.pan.pl.

To może cię zainteresować:
-Ta kobieta zrezygnowała z występu dla córki.
-TikTokerka pokazała swoją sukienkę weselną.
-Modna fryzura Meghan Markle zachwyciła internautów.

Więcej o: