W tych sytuacjach spowiedź jest nieważna. Zarówno ksiądz, jak i wierny może złamać boże prawo

Wraz z początkiem wiosny i nadchodzącym latem zaczyna się okres komunii jak i wesel, a to łączy się z sakramentem spowiedzi i pojednania. Kiedy spowiedź jest nieważna? Pewne zasady muszą być przestrzegane nie tylko przez katolika, ale również przez księdza.

Okres wesel, komunii czy chrzcin już się rozpoczął, a wierni w tym czasie muszą odwiedzić konfesjonał i spowiadać się ojcu świętemu, co tak naprawdę wynika bardziej ze zwyczaju panującego w kościele katolickim niż z prawa czy przepisów kościelnych. Mimo to wiele osób zaczęło zastanawiać się, kiedy spowiedź może być uznana za nieważną. Takie sytuacje są możliwe, a wszystko to zależne jest od tych kwestii.

Zobacz wideo 100 lat sukienek na komunię. Polskie gusta od 1915 roku

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Czym jest spowiedź? To nie tylko wyznanie grzechów przed kapłanem

W kościele katolickim spowiedź istnieje już od czasów starożytności, ale niegdyś zasady dotyczące tego sakramentu były nieco inne. Obecne zasady panują od momentu wprowadzenia Soboru Laterańskiego w IV wieku 1215 roku i to właśnie od wtedy obowiązuje tzw. tajemnica spowiedzi. Kapłan nie może zgodnie z prawem kanoniczym wyjawić tego, co wypowiedział mu wierny w konfesjonale. Jednak na czym dokładnie polega spowiedź i co symbolizuje?

Spowiedź to sakrament pokuty i pojednania. Jak czytamy na stronie fararawicz.parafia.net.pl, spowiedź jest osobistą i sakramentalną drogą nawrócenia, pojednania i wyznania skruchy. Nawrócenie to symbolizuje powrót do Boga, od którego wierny odwrócił się w momencie popełnienia grzechu. Po wyznaniu grzechów i wyrażeniu skruchy, kapłan udziela najczęściej rozgrzeszenia i w ten sposób powstaje sakrament pojednania. Okazuje się, że czasami spowiedź może zostać uznana za nieważną, a kiedy taka sytuacja może mieć miejsce? 

Kiedy spowiedź jest nieważna? Warto o tym wiedzieć

Jak już wiemy, celem sakramentu pokuty jest ponowne pojednanie się z Bogiem, po wyrażeniu skruchy. Jednak spowiedź może okazać się nieważna, a katolik musi pamiętać, aby przestrzegać pewnych zasad. Sakrament pokuty będzie nieważny jeśli: 

  • katolik zatai jakikolwiek grzech,
  • wierny nie powie prawdy na temat swojej winy — umniejszy ją bezpodstawnie,
  • katolik nie wyrazi skruchy i nie pożałuje grzechu, który wykonał,
  • kapłan nie będzie miał uprawnień do udzielania spowiedzi.

Może cię też zainteresować:
Watykan ponownie sprawdzi, czy Maryja objawiła się ludziom. Powołano specjalną komisję
Kelnerzy wyjawiają prawdę o słynnym Salt Bae. Mówią o nim "dyktator" z "kompleksem boga"
Wyruszył w Tatry z małymi dziećmi. Potem wzywał TOPR. Akcja ratunkowa trwała prawie 7 godzin

Więcej o:
Copyright © Agora SA