Ból żeber w ciąży to niestety niejedyna "atrakcja", jaka czeka ciężarną. Rosnący brzuch, zmieniająca się waga, rosnące piersi, zwiększona ilość krwi, hormony i inne czynniki sprawiają, że jest bardzo wiele dolegliwości, z którymi muszą się zmierzyć przyszłe mamy. Można tu zatem wymienić m.in.:
Niestety nie jest to rzadka dolegliwość. Pojawi się pod koniec drugiego trymestru i potrafi trwać prawie do samego porodu. Ból żeber pod piersiami w ciąży wiąże się z rozwijającym się dzieckiem i rosnącą macicą. Najbardziej odczuwalny jest, gdy siedzi się w jednej pozycji, np. podczas jazdy samochodem. Rosnąca macica uciska i przesuwa organy. Ból ustępuje pod koniec ciąży, kiedy to obniża się ona z uwagi na zbliżający się termin porodu.
Niestety może tak być. Ogólnie nie da się stwierdzić, że taki ból wystąpi na pewno u każdej ciężarnej — podobnie jak z każdą inną dolegliwością ciążową. Wiele zależy od ułożenia dziecka, naszych osobniczych skłonności, budowy ciała i różnych innych czynników. Niestety jednak jeśli pojawi się ból żeber w ciąży, to 3 trymestr nie oznacza jego końca. Potrafi on ustępować dopiero przed porodem.
Bóle kręgosłupa to przypadłość typowa dla ciężarnych, występująca nawet częściej i wcześniej niż ból żeber. Tu również przyczyna, podobnie jak ta, która zwiastuje ból żebra w ciąży, jest tożsama, czyli rosnący brzuch i piersi niewątpliwie obciążające kręgosłup. Zmienia się też ułożenie środka ciężkości i napięcia mięśni. Nie bez znaczenia pozostaje też miednica, bo i ona dostosowuje się do przyjęcia i rozwoju dziecka. Tym sposobem bóle kręgosłupa są jednym z najczęstszych schorzeń ciążowych.
Niestety nie ma tu najlepszych wieści. Najlepszym wyjściem może być pomoc, którą można uzyskać u fizjoterapeuty. Pomoże on prawidłowo ustawić ciało, rozmasuje bolące mięśnie, powie, co robić, by się wzmocnić i zmniejszyć dolegliwości. Ból pod żebrem w ciąży może być jednak dotkliwy, a kobieta nie może wtedy brać środków przeciwbólowych innych niż paracetamol — i to również najlepiej po konsultacji z lekarzem. Można próbować kąpieli i innych masaży, ale prawda jest taka, że będąc w ciąży, trzeba przygotować się na szereg różnych dolegliwości, z których nie wszystkie da się przewidzieć.
Zobacz też: Skurcze łydek w ciąży. Jak sobie z nimi radzić? [dieta, suplementy]