Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka może być objawem niebezpiecznej choroby. Nie bagatelizuj objawów!

Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka to objaw, którego rodzic nie powinien bagatelizować. Najczęstszą przyczyną bólu pępka u dzieci są obecne w organizmie dziecka pasożyty. Tym z reguły towarzyszą także inne objawy takie jak biegunka czy wymioty. Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka może także sygnalizować zapalenie wyrostka robaczkowego, które jest niebezpieczne. Sprawdź, co jeszcze może oznaczać ból brzucha.

Zapalenie wyrostka u dzieci — nieleczone prowadzi do groźnych powikłań

Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka może wywołać niepokój zarówno u dziecka jak i u rodziców. Oczywiście zdarzają się sytuację, gdy jest on objawem niegroźnej, chwilowej przypadłości, niemniej jednak nigdy nie należy go lekceważyć. Zapalenie wyrostka u dzieci to dolegliwość, która powoduje bardzo nieprzyjemne bóle brzucha u dziecka. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej postawić diagnozę i trafnie rozpoznać chorobę, ponieważ nieleczone zapalenie wyrostka robaczkowego może skutkować bardzo poważnymi powikłaniami, takimi jak perforacja wyrostka i rozlane zapalenie otrzewnej. Zapalenie wyrostka u dzieci może pojawić się w zasadzie w każdej grupie wiekowej, ale najczęściej dotyczy dzieci powyżej 4. roku życia, a szczyt zapadalności wypada około 10. roku życia. W przypadku dzieci zapalenie wyrostka robaczkowego przebiega bardzo typowo i bardzo często już na podstawie wywiadu i badania lekarz może trafnie postawić diagnozę i podjąć leczenie. 

Objawy wyrostka u dzieci – na co rodzic powinien zwrócić uwagę?

Objawy wyrostka u dzieci jak wspomniane było wcześniej, bardzo często dają typowe sygnały, które powinny zwrócić uwagę rodzica. Im wcześniej, tym lepiej. Jakie są w takim razie objawy zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci?

  • Pierwsze objawy, które z reguły się pojawiają to nieregularne, ale intensywne ataki bólu w nadbrzuszu, a dokładnie nad pępkiem oraz w jego okolicy
  • po pewnym czasie ból przemieszcza się w okolice prawego dołu biodrowego (poniżej i na prawo od pierwotnej lokalizacji)
  • ból ma charakter kolkowy – jest kłujący, skurczowy, po chwili rozkurcza się i przynosi na chwilę ulgę
  • ból stopniowo narasta, nasila się podczas ruchów i kaszlu – bardzo często dziecko układa się nieruchomo w jednej, dogodnej pozycji z podkurczonymi nogami
  • pojawia się narastająca gorączka – do 38°C
  • brak łaknienia
  • zaburzenia oddawania stolca i moczu
  • wymioty

Jeśli zauważymy niepokojące objawy u naszego dziecka, musimy niezwłocznie i jak najszybciej udać się do lekarza pediatry, który przeprowadzi wywiad i na podstawie badania postawi diagnozę. 

Zobacz wideo Ból brzucha - dolegliwości różnią się w zależności od wieku dziecka

Ból brzucha i wymiotowanie u dziecka: przyczyny

Ból brzucha i wymiotowanie u dziecka może mieć różne przyczyny. Aby określić, jaka jest przyczyna bólu brzucha u dziecka, bardzo ważne jest, aby dokładnie je obserwować w celu określenia, w którym miejscu dziecko boli brzuch, jak długo go boli, kiedy dziecko zaczęło skarżyć się na ból brzucha oraz czy dziecko ma inne objawy. W przypadku bólu brzucha i wymiotów u dziecka bardzo ważne jest, aby dziecko piło jak najwięcej płynów, ponieważ wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu. U małych dzieci konsultacja lekarska jest niezbędna, natomiast u dzieci starszych należy skonsultować się z lekarzem, gdy dolegliwości są bardzo nasilone i utrzymują się dłużej niż 2-3 dni. 

Ból brzucha i gorączka u dziecka – jakie mogą być przyczyny?

Ból brzucha i gorączka u dziecka może mieć różne przyczyny. Zazwyczaj dolegliwości te nie są groźne i szybko ustępują po wdrożeniu leczenia. Kiedy jednak pojawi się gorączka 38 – 39 stopni Celsjusza i ból brzucha, który bardzo doskwiera dziecku, może być powodem do niepokoju. Co może powodować ból brzucha i gorączkę u dziecka? 

  • zakażenie innych układów lub narządów, mi.in.: układu oddechowego (zapalenie ucha środkowego lub angina) bądź moczowego (zapalenie dróg moczowych). 
  • zakażenie przewodu pokarmowego
  • zatrucie pokarmowego – bakteryjnego lub pasożytniczego.

Ból brzucha u dziecka bez innych objawów może być spowodowany stresem

Ból brzucha u dziecka bez innych objawów nie zawsze musi sygnalizować chorobę. Często zdarza się, że dziecko skarży się na ból brzucha np. na moment przed wyjściem do przedszkola. Taki ból brzucha to symptom napięcia psychicznego. Najzwyczajniej w świecie dziecko po prostu czegoś się boi i szuka wymówki, aby nie pójść do przedszkola czy szkoły. Warto wspomnieć, że stres wywołuje objawy somatyczne, które można skutecznie niwelować poprzez naukę dziecka radzenia sobie w sytuacjach stresujących.

Zobacz też: Dieta przy biegunce u dziecka - co jeść, a czego unikać?

Więcej o: