"Potwierdź, że nie jesteś robotem". Dlaczego czynność ta ma więcej sensu, niż myślisz? To bardzo ważne

Większość użytkowników Internetu z pewnością spotkała się z koniecznością potwierdzenia, że nie są robotami. Dlaczego jednak ten komunikat nam się pokazuje? Związane to jest bezpośrednio z naszym bezpieczeństwem w sieci. Co ciekawe, polecenie to może pojawiać się obecnie rzadziej niż kilka lat temu.

Komunikat proszący o potwierdzenie, że nie jesteśmy robotem, to zabezpieczenie reCAPTCHA. Ma ono na celu monitorowanie zachowań na danej stronie internetowej i ewentualne podejmowanie akcji w razie stwierdzenia nieprawidłowości. Co więcej, jest ono stale udoskonalane, aby zapewnić nam zarówno ochronę, jak i komfort użytkowania sieci.

Zobacz wideo Rynkowska: Straty generowane dla przedsiębiorców przez cyberprzestępców to ponad 10 mld dol.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zabezpieczenie reCAPTCHA zmieniało się przez lata. Jak działa obecnie?

Zabezpieczenie reCAPTCHA jest stosowane od 27 maja 2007. Początkowo potwierdzenie naszego "człowieczeństwa" polegało na przepisaniu pojedynczego słowa. Dane słowo przedstawione było na grafice, która dodatkowo zawierała elementy utrudniające odczyt przez maszynę, czyli np. falowane przekreślenie. Powszechne były również kombinacje liter i cyfr. Obecnie reCAPTCHA jest najczęściej zbiorem obrazków, z którego musimy wybrać określoną grupę, np. zdjęcia ukazujące rowery. Z biegiem czasu zmieniła się jednak nie tylko forma zabezpieczenia.

Aktualnie stosowane zabezpieczenie wykorzystuje mechanizm Invisible reCAPTCHA, który analizuje nasze zachowanie w tle i na tej podstawie decyduje, czy przeglądający witrynę stanowi potencjalne zagrożenie dla treści, które się na niej znajdują. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne dla użytkownika. Dzięki niemu nie musimy za każdym razem wypełniać poleceń zabezpieczenia. W wielu przypadkach bywało to bowiem nużące, a do tego zabierało nam czas.

Kiedy możemy zobaczyć komunikat "Potwierdź, że nie jesteś robotem"? Przykładowe sytuacje

Należy pamiętać, że choć zabezpieczenie reCAPTCHA jest stale udoskonalane, to wciąż jest to tylko narzędzie. Oznacza to, że nasza aktywność może czasami być błędnie uznana za działalność szkodliwego oprogramowania. Jak mówi polskie przysłowie, lepiej dmuchać na zimne, więc w sytuacjach takich będziemy poproszeni o potwierdzenie, że nie jesteśmy robotami. Według strony firmy PROSERWER do nietypowych zachowań będących powodem pojawienia się komunikatu należą np.:

  • wielokrotne zgadywanie hasła dostępu do logowania,
  • wyszukiwanie dziur na stronie,
  • próby wykonywania ataków typu .sql injection na stronie,
  • inne działania, które mogą być potencjalnie wykonywane przez hackerów, boty lub są niebezpieczne.

Może cię też zainteresować:

- Te stare komórki są warte krocie. Jeśli masz je gdzieś na dnie szuflady, możesz zbić majątek
- Uwielbiany przez Polaków program TVP zniknął z ekranów po 28 latach. Internauci mają swoją teorię
- Dlaczego w windzie są lustra? Przydają się do selfie, ale ich prawdziwa funkcja może zaskoczyć

Więcej o:
Copyright © Agora SA