Cnoty niewieście "nowym priorytetem" w edukacji. Jakie zmiany wprowadza Ministerstwo Edukacji?

"Cnoty niewieście" to wyrażenie, które w ostatnim czasie nie schodzi z ust. Chodzi o nowy kierunek w edukacji dzieci i młodzieży, na jaki stawia ministerstwo. Propozycja zmian w polityce oświatowej, skierowanych głównie do dziewcząt, budzi wiele zamieszania i kontrowersji.

Cnoty niewieście? Wydawać by się mogło, że pojęcie to odeszło już dawno w niepamięć. Tymczasem za sprawą Ministerstwa Edukacji jest ono ostatnio niezwykle głośne. Duża część społeczeństwa traktuje propozycje władz jako powrót do średniowiecznych zasad, które — jak wiadomo — zupełnie inaczej postrzegały rolę kobiety w społeczeństwie. O co właściwie chodzi i jaki jest kontekst poruszenia, jakie wywołują cnoty niewieście w społeczeństwie? 

"Cnoty niewieście": lista cech uznawanych za istotne w obecnym systemie edukacji

Cnoty niewieście. Lista cnót niewieścich, jak się okazuje, nie jest do końca jasno określona i doprecyzowana. Skąd w ogóle wzięło się hasło "cnoty niewieście"? Aby poznać jego genezę, należy bliżej przyjrzeć się wypowiedzi prof. Pawła Skrzydlewskiego, doradcy obecnego ministra edukacji, Przemysława Czarnka. W jednym z wywiadów prof. Skrzydlewski wypowiedział się na temat współczesnego systemu edukacji, który jego zdaniem powinien skupić się na "ugruntowaniu dziewcząt do cnót niewieścich". Doradca ministra Czarnka nie doprecyzował dokładnie, jakie cnoty niewieście miał na myśli, ale z innej jego wypowiedzi można wyciągnąć pewne wnioski. Poniżej cytat pochodzący z wywiadu prof. Skrzydlewskiego dla "Naszego Dziennika": "Dziś obserwujemy w kulturze bardzo niebezpieczne zjawisko moralne, także religijne, pewnego zepsucia duchowego kobiety, polegającego na rozbudzeniu w kobiecie pychy, która się przejawia próżnością, zainteresowaniem wyłącznie sobą, egotyzmem, zwalczaniem obiektywnego porządku na rzecz widzenia siebie." 

Według doradcy ministra Czarnka współczesny system edukacji powinien zmierzać do zmiany takiego stanu rzeczy. Stąd propozycja reform, które wywołały wielkie poruszenie w społeczeństwie i stały się przedmiotem ostrej wymiany zdań.

Zobacz wideo "Czarnek to minister indoktrynacji polskiej szkoły"

Ugruntowane cnoty niewieście — reakcja społeczeństwa na propozycje ministerstwa edukacji

Ugruntowane cnoty niewieście nie każdemu przypadły do gustu. Po ogłoszeniu propozycji zmian w systemie edukacji, w kraju rozgorzała burzliwa dyskusja na temat słuszności (czy raczej jej braku) wprowadzania zmian w programie oświaty. Przed siedzibą Ministerstwa Edukacji zebrała się grupa strajkujących, złożona z rodziców i uczniów szkół objętych reformą. Hasło przewodnie strajku brzmiało "Gruntujemy cnoty niewieście". Miało być to nawiązanie, w sposób ironiczny, do wypowiedzi prof. Skrzydlewskiego. Sprzeciwiający się reformie edukacji skandowali z użyciem transparentów, na których widniały hasła "bunt", "ambicja", "niezależność". Podobne protesty odbyły się w całym kraju. Skandowano przed szkołami i innymi placówkami edukacyjnymi, a także przed siedzibami kuratoriów oświaty. Strajk przeniósł się także do sieci. Popularne media społecznościowe wprowadziły możliwość użycia nakładki na zdjęcia profilowe z napisem "mam ugruntowane cnoty niewieście". Kobiety masowo jej używały, prezentując się na zdjęciu męskim wydaniu, np. zakładając męskie ubrania czy pozując przy samochodzie. 

Cnoty niewieście: memy jako sposób wyrażania opinii publicznej

Cnoty niewieście — memy we współczesnym świecie stały się sposobem na wyrażenie zdania na różne aktualne tematy w sposób ironiczny i prześmiewczy. I tym razem, po ogłoszeniu planowanych zmian w systemie edukacji "internauci nie zawiedli". Do sieci trafiło wiele przerobionych zdjęć, grafik itp., na których dialogi nawiązywały w sposób absurdalny do tego, co ministerstwo oświaty zamierza wprowadzić do szkół. Hasło "cnoty niewieście" odmieniane było na nich przez wszystkie możliwe przypadki. I choć memy traktują wydarzenia i aktualne tematy z przymrużeniem oka, to warto do nich zerknąć. Ich walor edukacyjny może nie jest zbyt duży, ale twórcy memów wykazują się ogromną kreatywnością, aby rozbawić odbiorców do łez, a przy tym często przemycają sporo prawdy w swoim przekazie.

Cnoty niewieście: film. Podejście popkultury do zagadnienia cnót niewieścich

Film o tytule "Cnoty niewieście" to francuski krótkometrażowy dramat z 2022 r. o oryginalnym tytule "Les vertueuses". Opowiada historię 9-letniej dziewczynki, która po raz pierwszy w swoim życiu dostała okres i zaczyna być postrzegana przez otoczenie jako dorosła kobieta, co w ich kulturze jest równoznaczne z nieczystością. Produkcja nie odbiła się szerokim echem w popkulturze, ale została doceniona przez krytyków.

Zobacz też: "Cnoty niewieście". Co to znaczy? "To zmierza ku zniewoleniu kobiet"

Więcej o:
Copyright © Agora SA