Czarcie żebro jest rośliną przypominającą swoim wyglądem chwast. Ma charakterystyczne fioletowe kwiaty i ząbkowane listki. Osiąga do 1,5 m wysokości. Młode rośliny oraz ich kłącza są jadalne. Nazwa rośliny związana jest z wierzeniami, które mówiły o tym, że kąpiel w czarcim żebrze odpędza złe uroki. Wywar z rośliny ma działać leczniczo na duszę. W zależności od potrzeb ma albo odstraszać złe demony, jeśli ktoś z naszego otoczenia nam złorzeczy, ma dawać ukojenie od natrętnych myśli, ma odstraszać natrętnych adoratorów czy leczyć złamane serca. Wierzono, że na każde zło tego świata pomaga kąpiel w magicznym wywarze.
Powszechnie wiadomo, że roślina ma właściwości medyczne. Nasze prababcie korzystały z jego działalności przeciwzapalnych i odtruwających. W ziołolecznictwie jest stosowane jako ziele oczyszczające organizm z toksyn oraz poprawiające wygląd skóry. Kąpiel w czarcim żebrze pomaga pozbyć się trądziku czy nawracających stanów zapalnych mieszków włosowych. Świetnie działa na gojenie się ran, dlatego kąpiele działają dobroczynnie na stan skóry każdej części ciała. W lecznictwie ludowym roślinę stosuje się jako produkt do pielęgnacji włosów. Pomaga na nadmierne łysienie, łupież czy świąd skóry.
Przepis na kąpiel z czarcim żebrem
Składniki: 500 ml wody, 5 łyżek czarciego żebra
Przygotowanie: Ziele należy zalać wodą i gotować przez 10 minut. Następnie do wanny wypełnionej do połowy ciepłą wodą wlewamy nasz wywar. W kąpieli należy spędzić 15 minut.
UWAGA!
Podczas kąpieli może się zdarzyć, że zaśniecie. Jest to naturalne, ponieważ kąpiel w wywarze z ziela działa relaksująco. Można ustawić sobie budzik, by nie przespać odpowiedniej ilości minut.
Przeciwwskazania do stosowania:
Czacie żebro jest używane nie tylko na zewnętrzne problemy skórne. Lecznicze właściwości posiadają liście i pędy, które są bogate m.in. w sole mineralne, potas, wapń, magnez i olejki eteryczne. Ostrożeń pomaga w procesie trawienia i w zwiększeniu zużycia energii (właściwości odchudzające). Działa bardzo silnie odtruwająco i moczopędnie, ponieważ pobudza organizm do usuwania nadmiaru wody, co za tym idzie – usuwania toksyn i szkodliwych związków. Ziele ostrożenia pomaga również w pracy wątroby. To nie jedyne, co można wyleczyć rośliną. Pomocne jest w leczeniu:
W wierzeniach ludowych czarcie żebro miało zostać stworzone przez Boga dla ludzi jako roślina o czarodziejskiej mocy. Natomiast diabeł, chcąc zrobić na złość, złamał korzeń, przez co ten wygląda teraz jak pogryziony. Z pokolenia na pokolenie przekazywano, że roślina posiada magiczną moc odstraszania uroków. Dlatego wykorzystywano ją do odstraszenia złych mocy z domu i podwórka. Kąpiele z czarciego żebra pokazywały czy w kimś siedzi przysłowiowy "czart". Kolor wody po kąpieli powinien być klarowny, herbaciany – oznacza to, że nie było kogo wypędzać z duszy i ciała człowieka. Natomiast jeśli woda po kąpieli ma na swojej powierzchni jakieś resztki czy farfocle, oznacza to, że złe moce zaczęły opuszczać ciało. Należy taką kąpiel powtarzać do momentu klarowności wody. Wtedy mamy pewność, że zły duch opuścił duszę i ciało, dzięki czemu nie dosięgną nas klątwy.
Zobacz też: Sezon na mniszka - popularne zioło pomocne w leczeniu cukrzycy?