Wysypka wirusowa u dziecka - co może oznaczać?

Wysypka wirusowa u dziecka może być spowodowana przez wiele różnych patogenów, ale najczęstszymi przyczynami są wirusy: odry, różyczki, świnki oraz ospa wietrzna. Objawy mogą się różnić w zależności od wirusa, który jest odpowiedzialny za wysypkę, ale najczęściej dziecko skarży się na gorączkę, bóle głowy i gardła, kaszel i ogólne złe samopoczucie.

Nieswędząca wysypka u dziecka. Czego może być objawem?

Wysypka wirusowa u dziecka może występować bez innych objawów chorobowych. Wysypki te zwykle nie powodują swędzenia, ale mogą być nieestetyczne i nieprzyjemne dla dziecka. Inną przyczyną nieswędzącej wysypki u dziecka mogą być:

 • alergie,
 • choroby skórne,
 • reakcje na leki.

W przypadku chorób skórnych zwykle do czynienia mamy z: łuszczycą, AZS lub chorobami zakaźnymi, takimi jak płonica, zakażenie gronkowcem lub grzybica. Najważniejsze w takiej sytuacji jest monitorowanie stanu dziecka. Należy zwracać uwagę na postęp wysypki i inne towarzyszące jej objawy, które mogą wystąpić (bóle głowy, kaszel, ból gardła lub biegunka). Jeśli wysypce towarzyszą inne objawy, a ona sama nie ustępuje, należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Będziemy mieć wtedy pewność, że zostanie podjęta odpowiednia diagnostyka i wdrożone leczenie.

Wysypka na plecach u dziecka. Jak łagodzić objawy?

Wysypka na plecach u dziecka może mieć różne lokalizacje. Może występować punktowo lub być rozsiana po całych plecach. W zależności od przyczyny wysypka może występować z innymi objawami, takimi jak: swędzenie, pieczenie, ból. Jeśli wysypce towarzyszą wymienione symptomy, należy natychmiast udać się do lekarza pediatry w celu uzyskania diagnozy. Nieleczona, może powodować ból i powikłania po przebytej chorobie.

Domowymi sposobami na załagodzenie wysypki są:

 • utrzymywanie higieny: ważne jest mycie pleców ciepłą wodą z odrobiną mydła dla dzieci. 
 • należy unikać drażniących substancji: zmiana płynu i proszku do prania na hipoalergiczne, mogą być w przypadku wysypki kluczowe.
 • ubieranie dziecku luźnego ubrania, by uniknąć dodatkowych obtarć i podrażnień.
 • kremy przeciwświądowe: można zastosować środki, które w swoim składzie zawierają metol

Każde dziecko jest inne i inaczej przebiegają też różnego rodzaju infekcje, więc należy obserwować niepokojące objawy. Sposoby na łagodzenie dolegliwości nie zastąpią leków i maści przepisanych przez pediatrę.

Zobacz wideo Choroby zakaźne u dzieci - jak je rozpoznać?

Swędząca wysypka u dzieci. Czym może być spowodowana?

Swędząca wysypka u dziecka może być bardzo dokuczliwa i stresująca, dlatego jako opiekunowie musimy zadbać, by dziecko w tym czasie czuło się komfortowo. Świąd może być objawem wielu chorób skórnych. Przyczyny mogą być różne. Najczęściej może to być: ospa wietrzna, świerzb, reakcja alergiczna, AZS, pokrzywka lub infekcje grzybicze. Dodatkowo ważne jest, by dziecko nie drapało skóry, ponieważ może doprowadzić to do groźniejszych infekcji skóry. Dodatkowo można zastosować chłodne okłady lub kąpiele w roztworze z owsa, które łagodzą podrażnienia i swędzenie.

Wysypka na dłoniach u dzieci. Alergia jednym z winowajców

Wysypka na dłoniach najczęściej powstaje w wyniku reakcji alergicznej. Swędzenie pojawia się po kontakcie z różnego rodzaju alergenami. Czasem możemy nie zdawać sobie nawet sprawy, że nasze dziecko jest na coś uczulone. Najczęstszymi alergenami są:

 • płyny do kąpieli,
 • płyny do prania i płukania ubrań,
 • farby,
 • detergenty.

Wysypka alergiczna na dłoniach przyjmuje postać czerwonych plam. Najczęściej są one mocno swędzące. Innymi przyczynami mogą być: świerzb, liszajec, choroba bostońska czy łupież Gilberta. Tego rodzaju wysypkę warto skonsultować z lekarzem, a w domu stosować środki na łagodzenie swędzenia.

Wysypka wirusowa. Łagodzenie dokuczliwych objawów

Wysypka wirusowa może wystąpić w wyniku infekcji wirusowej organizmu. Często występuje wraz z gorączką lub innymi objawami choroby, na przykład: bólami głowy, bólami mięśni i ogólnym osłabieniem. Może przybierać różne formy, w zależności od przyczyny jej wystąpienia. Wysypka wirusowa zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni, ale można stosować leki łagodzące objawy, takie jak kremy przeciwświądowe i antyhistaminiki. W przypadku ciężkich przypadków, takich jak osłabienie lub trudności z oddychaniem, należy skonsultować się z lekarzem.

Choroby z wysypką u dzieci. Odra, ospa, różyczka i nie tylko

Dzieci przechodzą wiele chorób, którym towarzyszą objawy skórne. Do najczęstszych chorób z wysypką u dzieci zalicza się:

 • ospa wietrzna – charakteryzuje się występowaniem pęcherzyków na skórze, które później przekształcają się w strupki.
 • różyczka – objawia się występowaniem plam na skórze, szczególnie na twarzy, szyi i tułowiu.
 • świnka – występuje opuchnięcie ślinianek, a także wysypka na skórze.
 • pokrzywka – wywołuje ją reakcja alergiczna na określoną substancję. Charakteryzuje się występowaniem swędzącej i rumieniowej wysypki na skórze.

Wysypki u dzieci mogą być objawem wielu chorób skórnych i chorób zakaźnych. W przypadku wystąpienia wysypki u dziecka zawsze należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia dokładnej przyczyny i zastosowania odpowiedniego leczenia.

Zobacz też: Wysypka u dziecka - przyczyny występowania. Trądzik niemowlęcy, potówka i alergie - czym się różnią?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.