Jeśli znajdziesz żółty pył na samochodzie, lepiej go nie dotykaj. W tym roku kierowcy znów mają kłopot

Od wielu lat kierowcy skarżą się na pojawiający się żółty pył w maju. Zazwyczaj obsypuje karoserię również w czerwcu. Co pyli na żółto i jak to usunąć, aby nie zniszczyć lakieru? Alergicy muszą szczególnie mieć się na baczności.

Każdy kierowca, który nie garażuje swojego samochodu, z pewnością wie, czym jest żółty pył na autach pojawiający się na przestrzeni maja i czerwca. Bardzo często potrafi pokryć on całą powierzchnię samochodu, co może okazać się niebezpieczne. Jak usunąć żółtą chmurkę z karoserii i dlaczego może być szkodliwa?

Zobacz wideo Jak szybko wyczyścić ruszt z grilla?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Żółty pył na samochodach. Pojawia się w maju i w czerwcu

Żółty pył pokrywa najczęściej auta, ponieważ większość z nich stoi na parkingach i przy domach bez zabezpieczeń np. w postaci dachu. Tzw. żółtą chmurkę można zauważyć również na balkonach, rowerach, oknach czy meblach ogrodowych. Wiele osób zastanawia się, czym ona w ogóle jest i skąd pochodzi.

Żółty pył pojawiający się najczęściej w maju i w czerwcu to po prostu efekt pylenia sosny. Pyłek, który wytwarza drzewo, łatwo unosi się w powietrzu, przez co jego nalot pojawia się w wielu miejscach. Sosnowy "kurz" w zależności od warunków atmosferycznych będzie pozostawiał grubszą lub cieńszą warstwę. Aktualnie sosna dopiero zaczyna pylić, jednak warto już wiedzieć, jak postępować z pyłkiem na samochodzie, zwłaszcza że leśnicy ostrzegają, że "inwazja" już niedługo rozpocznie się na dobre. 

Jak usunąć żółty nalot z samochodu? Tego lepiej nie rób

Sosna swoje pylenie rozpoczęła delikatnie, ale już można zauważyć na stojących przy ulicach autach, żółtawo-zielony nalot. Jak go usunąć? Pod żadnym pozorem nie czyść karoserii z pyłu za pomocą szmatki czy nawet dłoni. Takie postępowanie może przyczynić się do powstawania rys, poprzez energiczne szorowanie. Pył sosnowy należy najzwyczajniej spłukać wodą w ogrodzie lub na myjni bezdotykowej. Jeśli nalotu na samochodzie jest naprawdę sporo, warto użyć detergentu do mycia oraz szczotek, które dokładnie usunąć niechcianego przyjaciela. Jeśli jesteś alergikiem, przy myciu auta dobrze jeśli założysz maseczkę ochronną lub poprosisz bliską osobę, aby usunęła pył za ciebie. To pozwoli ci uniknąć silnych reakcji alergicznych. 

Może Cię zainteresować:
-Dowiedz się, czemu magnolia nie kwitnie. Powodów, przez które nie zobaczysz pąków jest kilka.
-Muchy nie będą już brzęczeć ci nad uchem. Wymieszaj ze sobą te dwa produkty i pożegnaj irytujące owady.
-Nie każdy wie, jak odcedzać makaron. Babcia uświadomiła mnie, że popełniam ogromny błąd

Więcej o:
Copyright © Agora SA