Porwany banknot wymienisz tylko w tych miejscach. Wystarczy jeden warunek, aby nie stracił wartości

Jeśli masz w portfelu naderwany banknot, na spokojnie możesz go wymienić w konkretnych placówkach. Musi on jednak przejść przez pewną weryfikację, a jeśli nie spełni tego warunku, straci swoją wartość, a tym samym stracisz pieniądze.

Stare, zużyte banknoty jak i te nowe mogą ulec zniszczeniu, do czego dochodzi stosunkowo często. Niekiedy wyglądają one dość normalnie, a potem okazuje się, że zostały przez kogoś sklejone taśmą. Taki banknot nie zostanie przyjęty w niektórych sklepach oraz we wpłatomatach. Warto więc wiedzieć, gdzie wymienić urwany banknot oraz jakie warunki należy spełnić. 

Zobacz wideo Ile pieniędzy włożyć do koperty na komunię? [SONDA]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Uszkodzony banknot — co robić? Możesz go wymienić, spełniając warunek

Jeśli zauważysz, że jeden z banknotów w twoim portfelu uszkodził się, nic straconego. Zgodnie z zarządzeniem Prezesa Narodowego Banku Polskiego nr 31/2013, takie banknoty można na spokojnie wymienić w bankach, jeśli spełnią one pewien warunek. Banknot musi zachować w jednym kawałku przynajmniej 45% powierzchni. Jeśli ma jej mniej, ale osoba w banku stwierdzi, że bez problemu rozpoznaje banknot, również go wymieni. Podsumowując, banknot urwany, sklejony taśmą, ubrudzony, zalany czy nawet rozdarty zostanie najprawdopodobniej wymieniony. Niestety, jeśli banknot rozdarty jest na więcej niż dziewięć części, wymiana może nie dojść do skutku. 

Co zrobić z uszkodzonym banknotem? Można wymieniać je również tutaj

Uszkodzony banknot możesz wymienić w praktycznie każdym banku w Polsce. Co ciekawe od 17 września 2020 roku, uszkodzone pieniądze możemy również starać się wymienić poprzez wysłanie listu, co z pewnością jest ułatwieniem m.in. dla ludzi starszych. Wystarczy, ze urwany banknot zapakujesz w bezpieczny sposób do koperty, napiszesz wniosek i wszystko wyślesz do centrali Narodowego Banku Polskiego przy ul. Świętokrzyskiej 11/21 (00-919) w Warszawie. Ważne, aby na kopercie dopisać "DES — wymiana".  Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, pieniądze zostaną przelane na numer konta podany w dokumentach. Pamiętaj, aby pieniądze, które chcesz wymienić, dobrze zabezpieczyć, a podczas wymiany korespondencyjnej umieścić w kopercie maksymalnie 2 tysiące złotych. 

Może Cię zainteresować:
-800 plus od czerwca 2023. Mateusz Morawiecki komentuje: Nasze propozycje są bardzo konkretne
-Już nie tylko pouczenie. Za łamanie tych zasad w polskich górach grożą bardzo wysokie kary
-To może cię czekać, kiedy nie przyjmiesz mandatu. Kiedy możesz odmówić i czy to się opłaca?

Więcej o:
Copyright © Agora SA