Nie tylko bocian biały i kukułka. Te ptaki także wracają do Polski po zimowych miesiącach

Bocian biały to jeden z ptaków, który żegna nasz kraj, kiedy temperatura zaczyna spadać. To jednak niejedyny gatunek, który zimą odlatuje do cieplejszych regionów. Jeśli zastanawiasz się, które ptaki wracają do Polski wiosną, to doskonale trafiłeś.

Wiele osób utożsamia początek wiosny z powrotem bocianów do Polski. Jednak nie jest to jedyny gatunek ptaka, który wraz z rosnącymi temperaturami pojawia się w Polsce, wiele innych stworzeń przylatuje do naszego kraju wiosną.

Zobacz wideo "Ballada ptaków i węży". Jest pierwsza zapowiedź prequela "Igrzysk śmierci"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Te ptaki wracają po zimie do Polski. Nie tylko bocian i jaskółka

Część ptaków, które możemy spotkać w Polsce, należy do ptaków wędrownych. Charakteryzują się one jaśniejszym ubarwieniem piór. Według naukowców jest to jedna z cech adaptacyjnych wykształcona w celu przetrwania długich i trudnych podróży w odległe tereny. Jaśniejsze upierzenie zmniejsza ryzyko przegrzania pod wpływem promieni słonecznych. Jakie ptaki wędrowne oprócz bociana, pojawiają się w Polsce?

  • Skowronek - ten słynący ze swojego śpiewu ptak wraca do Polski już na przełomie lutego i marca. Są to niewielkie ptaki o ziemistoszarej barwie. Skowronki są ściśle wiązane z krajobrazem rolniczym.
  • Czajka - zwiastun wczesnej wiosny, przylatuje już w marcu na swoje lęgowiska. Ma ona na głowie charakterystyczny czubek i biało-czarne ubarwienie. Niestety liczebność tych ptaków stale maleje.
  • Żuraw - wraca do Polski na przełomie lutego i marca. W maju możemy nad głowami usłyszeć jego gardłowy głos zwany klangorem. Żuraw jest największym i najokazalszym polskim ptakiem.
  • Kukułka - to jedyny w Europie Środkowej pasożyt lęgowy. Kukułki składają swoje jaj w gnieździe innych ptaków. Wybiera takie gniazda, w których jaja podobne są do tych zniesionych przez nie.  
  • Jaskółka - przylatują do Polski w połowie kwietnia, gdy wiosna na dobre się u nas zadomowi. 
  • Jerzyk - przylatuje na przełomie kwietnia i maja. Jego sylwetka przypomina jaskółkę, ale bliżej mu do kolibra.

Dokąd odlatuje bocian? Tu ten ptak spędza zimowe miesiące 

Ptaki odlatują na zimę, ponieważ chcą uniknąć niższych temperatur, mrozów i krótszych dni, które sprawiają, że o wiele ciężej jest zdobyć im pożywienie. Wizja głodu sprawia, że poszukują lepszego miejsca na przezimowanie. Data odlotu nie jest taka sama każdego roku. Na ten termin wpływają m.in. zapas tłuszczu, zgromadzony przez te zwierzęta oraz pogoda. Odloty i powroty ptaków od lat fascynują naukowców, część gatunków bowiem migruje w niezmiennym rytmie od lat. Niektóre jednak pozostają w tym samym miejscu niezależnie od pogody. Najbardziej fascynujące jest jednak, że migrujące gatunki bezbłędnie potrafią dotrzeć w to samo miejsce, a następnie wrócić bez trudu do domu. Wiele gatunków jednak decyduje się na pozostanie w Polsce przez cały rok z uwagi na coraz cieplejsze zimy. Niektóre ptaki zrezygnowały z podróży do Afryki na koszt zachodniej i południowej Europy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA