Nie 300 Spartan, ale nawet kilka tys. żołnierzy. Historycy odkrywają nowe karty legendy pod Termopilami

Legenda trzystu dzielnych Spartan walczących pod Termopilami zapisała się na kartach historii i kultury. Choć walka zaledwie kilkuset wojowników przeciwko wielotysięcznej armii wydaje się heroiczna i szlachetna, w rzeczywistości mogła wcale nie mieć miejsca.

Bitwa pod Termopilami to jeden z najważniejszych momentów w starożytności, o którym uczyliśmy się na lekcjach historii. Wydarzenia z 480 roku p.n.e zostały upamiętnione w znanym filmie „300" w reżyserii Zacka Snydera, a słynny okrzyk Gerarda Butlera „This is Sparta" stał się elementem popkultury. Naukowcy mają jednak wątpliwości co do faktów, jakie znamy na temat tej słynnej bitwy. Czy Spartan rzeczywiście było tylko trzystu?

Zobacz wideo Ateny bez kolejki na Akropol. Pomysł na weekend

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co się stało pod Termopilami? O tej bitwie mówi się od wieków

Wydarzenia pod Termopilami zapisały się na kartach historii jako jedna z największych starożytnych inwazji. Za czasów panowania króla Kserksesa perskie wojska liczące najprawdopodobniej około 600 okrętów i 180 tys. osób najechały na Grecję. To miała być zemsta za porażkę Persji pod Maratonem. Grecy wyszli naprzeciw napastnikowi, jednak ich wojska były dwa lub nawet trzy razy mniejsze. Szybko zrozumieli, że nie wygrają tej bitwy i zaczęli się wycofywać. Według legendy król Sparty Leonidas, wiedząc, że czeka go porażka wybrał trzystu najsilniejszych wojowników i ruszył z nimi na Persów. Co więcej, wytypowano tylko tych mężczyzn, którzy spłodzili synów, aby nie wymarła żadna inna spartańska rodzina. Jak głosi legenda, żaden wojownik nie przeżył.

Czy legenda trzystu Spartan jest prawdziwa? Historycy nie mają wątpliwości

Legenda o dzielnych wojownikach i ich heroicznej walce ze znacznie większym napastnikiem z pewnością jest warta opowiedzenia, jednak najprawdopodobniej zupełnie nieprawdziwa. Według ekspertów Leonidas miał pod sobą znacznie większe siły. Z zapisków greckiego historyka Herodota wynika, że do walki stanęło również po kilkaset osób z innych polis, m.in. 400 Tebańczyków, 700 Tespijczyków, 1000 Fokijczyków i 400 Koryntian. Bardzo możliwe, że u boku króla  zawalczyło łącznie około 4 tys. osób. Byli to także niepełnoprawni mieszkańcy Sparty, czyli tak zwani "periojkowie". Władze troszczyły się jednak tylko o "swoich", dlatego upamiętniono jedynie 300 osób.

Może Cię też zainteresować:
Teraz możesz zwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną nie wychodząc z domu. Wystarczy kilka kliknięć
Dzięki temu telefon nie będzie cię "podsłuchiwać". Wystarczy jeden trik, aby zapewnić sobie prywatność
- Ufolodzy już wiedzą. Ujawniono prawdę o najsłynniejszym w Polsce spotkaniu z kosmitami w Emilcinie

Więcej o:
Copyright © Agora SA