Te psy żyją dłużej od reszty. Wiemy, co wpływa na długość życia pupila. Właściciel ma na to wpływ

Każdy chciałby, żeby jego pies żył jak najdłużej, jednak niektóre rasy są z góry skazane na problemy zdrowotne. Choć wiek rzeczywiście w dużej mierze zależy od rasy psa, właściciel też może mieć wpływ na długość życia. Wystarczy pamiętać o podstawowych zasadach opieki nad pupilem.

Nie bez powodu mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Pupil może nam towarzyszyć przez wiele lat, dążąc bezgraniczną miłością,  jednak niestety te zwierzęta żyją krócej od ludzi. Utrata ukochanego czworonoga to wielki smutek dla właścicieli, chociaż niektórym będzie dane cieszyć się wspólnym towarzystwem nieco dłużej. Dlaczego niektóre psy umierają już w wieku 8 lat, a inne spokojnie dożywają późnej starości?

Zobacz wideo „O psie, który jeździł koleją" [ZWIASTUN]

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile żyją psy? Wiek zwierzaka zależy od rasy

Na wiek psa ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest wielkość zwierzaka. Choć mówi się, że nasze czworonogi średnio żyją około 10 lat, to mniejsze rasy mogą żyć jeszcze dłużej. Według badaczy wynika to z chorób charakterystycznych dla poszczególnych psów. Duże zwierzęta szybciej zapadają na dolegliwości starcze, a ponadto większe rasy rozwijają się szybciej. Przykładowo berneński pies pasterski żyje około 7 lat, a małe psy typu jack russell terrier dożywają wieku 14-16 lat. Rekordzistami są maltańczyki, które  potrafią dożyć nawet do 20. roku życia. Niektóre psy są od urodzenia narażone na różnego rodzaju schorzenia, co wynika z błędów ewolucji danej rasy. Coraz więcej państw zakazuje z tego powodu rozmnażania buldogów francuskich i mopsów, które mają problemy z oddychaniem. Warto zaznaczyć, że również poczciwe kundelki są mniej podatne na choroby i żyją bardzo długo.

Jak przedłużyć życie psa? Właściciel ma ogromne znaczenie

Długość życia psa nie zależy tylko od niego samego, ale także od właściciela i tego, jak dba o swojego pupila. Regularne wizyty u weterynarza pozwolą na wcześniej zdiagnozowanie ewentualnych problemów zdrowotnych i szybsze podjęcie leczenia. Jeśli chcesz, żeby twój czworonożny przyjaciel dożył późnego wieku, to zwróć uwagę na jego dietę. Szczupłe psy żyją dłużej niż te z nadwagą, dlatego nie przekarmiaj zwierzęcia karmami niskiej jakości. Pilnuj również tego, co pupil je na spacerach. Niektóre rzeczy wydają się zwierzętom jadalne, choć wcale takie nie są, co może doprowadzić do problemów z żołądkiem. Kolejnym ważnym aspektem jest dach nad głową. Odchodzi się już od tzw. psów podwórkowych, które częściej spędzają czas przed domem niż w środku. Pupil powinien być członkiem rodziny, który będzie mieć ciepły kąt w razie złej pogody, dzięki temu nie odejdzie z wyczerpania.

Może Cię też zainteresować:
Po tym poznasz, że pies może cię ugryźć. Zwierzę wysyła konkretne sygnały, gdy chce zaatakować
Każdy właściciel kota powinien to wiedzieć. Na tyle godzin można zostawić pupila bez opieki
- Leśnicy dostrzegli zwierzę, które mało kto chciałby spotkać. "Oj, widziałam, kręcą się przy ziemi"

Więcej o:
Copyright © Agora SA