Polskie miasto wydało miliony na kościół, a teraz chce go sprzedać. "Wszystko zostało już uzgodnione"

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie został nabyty przez władze miasta pod koniec ubiegłego roku. Teraz miasto chce się go pozbyć, a przejęciem świątyni zainteresowana jest krakowska kuria. Niestety strony nie mogą dojść do porozumienia. Wyjaśniamy dlaczego.

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, którego Kraków chce się obecnie pozbyć, znajduje się przy ul. Kopernika. Świątynia została wyceniona na imponującą kwotę, jednak aktualnie w grę wchodzi nie sprzedaż, a wymiana gruntów.

Zobacz wideo Tak wygląda kościół katolicki za 20 mln dolarów. "Proszę skasować to nagranie"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak doszło do tego, że Kraków chce sprzedać kościół? Losy świątyni do tej pory

Władze Krakowa przejęły kościół jako część większej transakcji związanej z wykupieniem Wesołej, czyli atrakcyjnego terenu w samym centrum miasta. Został on wystawiony na sprzedaż po tym, jak siedzibę Szpitala Uniwersyteckiego przeniesiono do innego nowoczesnego kompleksu. Świątynia przy ul. Kopernika była jednym z elementów tej właśnie transakcji i sama została wyceniona na 7,7 mln zł. Co ciekawe, władze miasta zaproponowały odkupienie kościoła krakowskiej kurii jeszcze przed oficjalnym przyjęciem budynku i choć kuria jest zainteresowana, do transakcji pomiędzy stronami nie doszło do tej pory.

Kuria krakowska zainteresowana świątynią. Pojawiły się jednak komplikacje

Jak donosi Interia, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z metropolitą krakowskim abp. Markiem Jędraszewskim w marcu 2020, a tematem spotkania była sprzedaż kościoła przy ul. Kopernika. Abp Jędraszewski miał wówczas zaproponować, że archidiecezja przejmie świątynię i za nią zapłaci, o ile otrzyma 98% bonifikaty. Majchrowski jednak na to się nie zgodził, a zamiast tego zaproponował oddanie kościoła w zamian za ziemię w krakowskich Witkowicach.

Deklaracja prezydenta była taka, że ma być dokonana zamiana gruntów. Prezydent deklarował także, że wszystko zostało już uzgodnione ze stroną kościelną

- wyjaśnia w rozmowie z Interią Dominik Jaśkowiec, miejski radny.

Niestety nie wiadomo, dlaczego do wymiany ostatecznie nie doszło i kiedy mogłaby ona nastąpić.

Warto dodać w tym miejscu, że nie tylko krakowska kuria jest zainteresowana kościołem na sprzedaż. Negocjacje w tym zakresie prowadzi także Katolicki Kościół Narodowy, ale ich szczegóły nie są znane. Przejęciem budynku interesowało się również Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra, które obecnie w kościele przy ul. Kopernika sprawuje posługę. Zakon zrezygnował jednak ze swoich planów, gdy dowiedział się o staraniach kurii.

Może cię też zainteresować:

- Niecodzienny "taniec" z obrazem Jezusa obiegł sieć. Internauci w szoku. "I to jest modlenie? To cyrk"
- Ksiądz Główczyński zapytał dzieci, co chciałyby dostać na komunię. Jedna odpowiedź zaskakuje
- Ksiądz wyjaśnia, czy kobieta w ciąży może wziąć ślub kościelny. Sprawa nie pozostawia wątpliwości

Więcej o:
Copyright © Agora SA