Wierni mogą tego nie wiedzieć. Czy w piątek po Bożym Ciele jest post? Dyspensa zależy od jednej rzeczy

Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Warto zatem zapoznać się wcześniej z zasadami obowiązującymi tego dnia. Czy boże ciało jest dniem wolnym od pracy? Wiernych zastanawia też jeszcze jedna rzecz. Czy tego oraz następnego dnia trzeba przestrzegać postu?

Już niedługo wierni będą obchodzić Boże Ciało. Jest to potoczna nazwa Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli dnia, w których czci się Jezusa w Najświętszym Sakramencie. W tym roku święto wypada w czwartek 8 czerwca. Z pewnością będzie można się spodziewać licznych procesji w niemal wszystkich polskich miastach. Wiele osób szczególnie zastanawia się nad jedną kwestią — czy w tym dniu oraz w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post?

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy w piątek po Bożym Ciele jest post? To ważna kwestia dla wiernych

Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt dla wiernych wyznania katolickiego. Wypada ono w czwartek przypadający na 60 dni po Wielkanocy. Tego dnia msza święta jest obowiązkowa, a ponadto można wziąć udział w specjalnej procesji. Wierni przejdą się ulicami miast modląc się i śpiewając. Ksiądz podczas uroczystości niesie pod baldachimem monstrancję z Eucharystią, a dzieci, które w tym roku przystąpiły do pierwszej komunii będą rozsypywać po drodze kwiaty. Co ważne, tego dnia post nie obowiązuje. Nieco bardziej skomplikowana jest kwestia następnego dnia. W piątek po Bożym Ciele, podobnie jak w każdy inny piątek, nie można jeść mięsa. Może się jednak zdarzyć, że ksiądz udzieli dyspensy na ten dzień, jednak o tym decyduje osobno każda diecezja. Szczegółowych informacji należy szukać samodzielnie w swojej parafii.

O tym warto wiedzieć. Czy Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy?

Przed Bożym Ciałem warto zapoznać się również z informacją, czy to święto jest dniem wolnym od pracy. W większości przypadków rzeczywiście tak jest. Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym. Oznacza to jednak, że tego dnia do pracy nie pójdą również pracownicy marketów. Zakupy będzie trzeba zrobić wcześniej, ponieważ sklepy w Boże Ciało będą zamknięte. Nie dotyczy to jednak piątku po Bożym Ciele. Jest to standardowy dzień pracy. Warto jednak wcześniej wziąć wolne tego dnia, by móc cieszyć się aż czterodniowym długim weekendem. Warto również pamiętać, że w Boże Ciało na ulicach odbędą się liczne procesje, co może generować korki w wielu polskich miastach. Lepiej mieć to na uwadze planując tego dnia podróż.

Może Cię też zainteresować:
- Liceum odwołało zakończenie roku i wydłużyło rok szkolny o miesiąc. Powód? Uczniowie nie zasłużyli
Z okazji urodzin upiekli pokaźnych rozmiarów deser. Tak wygląda gigantyczna kremówka na cześć papieża Polaka
- Każdy zna Księgę Rekordów Guinnessa, ale mało kto wie, jak powstała. Jej historia zaskakuje

Więcej o: