Nawet zapaleni podróżnicy nie wiedzą o tej ukrytej funkcji w samolocie. Ma zapewnić nam bezpieczeństwo

Pokłady samolotów pełne są ukrytych funkcji, które znane są głównie przez osoby pracujące w branży lotniczej. Istnieje jednak jedna tajemnica pokładowa, która, choć na pierwszy rzut oka jest niewidoczna, bezpośrednio może nas dotyczyć. Chodzi o pewien suwak, który ma zapewniać bezpieczeństwo.

Istnieje wiele trików i ukrytych funkcji, z których podróżujący mogą korzystać, ale niestety często nie mają o nich pojęcia. Jeden z nich ma związek z toaletami w samolocie, a jego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom. Chodzi o suwak, który na pierwszy rzut oka jest niewidoczny. 

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ukryta funkcja w samolocie, o której większość nie ma pojęcia. Chodzi o toaletę 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że toaletę na pokładzie samolotu, nawet zamkniętą od środka, da się w prosty i szybki sposób otworzyć. Warto o tym pamiętać, ponieważ w każdej chwili, ktoś może spróbować wyciąć nam psikusa i otworzyć drzwi kiedy my będziemy wewnątrz. Środki bezpieczeństwa wykorzystywane na pokładach samolotów czasami spotykają się z dość dużymi kontrowersjami - i ten jest jednym z nich. W toalecie na pokładzie znajduje się suwak, którego nie widać na pierwszy rzut oka. Łatwo można jednak zauważyć napis "toaleta" i to właśnie pod nim znajduje się sprzęt, który umożliwia otwarcie zamkniętej łazienki. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z niego bez powodu jest niedozwolone. Są jednak sytuacje, w których załoga musi o nim pamiętać.

Loty samolotem:Tajemnicze wejście do toalety a bezpieczeństwo pasażerów

Suwak, który pozwala otworzyć zamknięte od wewnątrz drzwi toalety osobom z zewnątrz, znalazł się tam z ważnych powodów. Jeżeli dojdzie do sytuacji, gdy pokład będzie zagrożony katastrofą, obowiązkiem załogi jest otworzenie drzwi, w szczególności jeśli przebywająca w środku osoba nie reaguje na prośby o opuszczenie kabiny. Z tej funkcji korzysta się również w sytuacjach, kiedy pasażer przez długi okres przebywa w toalecie i nie daje żadnych znaków życia. Wówczas pracownicy pokładu mają podstawy do podejrzeń, że ktoś może potrzebować pomocy. Poza tym z suwaka korzysta się także podczas przygotowań do startu i lądowania. 

Wiedza o istnieniu takiego suwaka, wbrew pozorom, może nieść ulgę - mamy pewność, że w sytuacji kryzysowej, zawsze ktoś zareaguje. Dla innych natomiast stanowi przestrogę, zwłaszcza jeśli zachowują się nieodpowiednio, czyli na przykład palą na pokładzie. Zamknięte drzwi nie powstrzymają załogi przed wejściem do łazienki

Więcej o:
Copyright © Agora SA