Tych pamiątek nie przywieziesz z wakacji. Próba transportu za granicę może skończyć się więzieniem

Wyjazd na wakacje zwykle nie obejdzie się bez pamiątek. Magnes czy pocztówka często nie wystarczają, dlatego sięgamy po lokalne produkty. Zanim zdecydujesz się na kupno lepiej sprawdź, czy dany przedmiot możesz legalnie przewieźć za granicę.

Będąc na wakacjach zwykle szykujemy szereg pamiątek, które chcielibyśmy podarować bliskim lub zachować dla siebie, żeby przypominały nam o udanym urlopie. To piękna tradycja, jednak warto mieć świadomość, że niektórych rzeczy nie można transportować za granicą. Na lotnisko dane przedmioty mogą nam zostać odebrane, jednak w najgorszym przypadku zostaniemy ukarani grzywną lub nawet pozbawieniem wolności. Na co zwracać uwagę?

Zobacz wideo Na wakacje samochodem czy też samolotem - co się bardziej opłaca? Pytamy eksperta

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakich pamiątek nie można wywozić? Konsekwencje mogą być poważne

W sezonie wakacyjnym na ulicach każdego kraju można natknąć się na stragany pełne pamiątek. Dzięki nim turyści mogą poznać lokalne jedzenie, kulturę lub przywieźć do domu rękodzieło przypominające o wakacjach. Warto jednak uważać na to, co kupujemy w takich miejscach. Nawet jeśli sprzedawca zarzeka się, że towary są legalne, to na lotnisku celnicy mogą nam je odebrać. Szczególnie zabronione jest wywożenie wyrobów zwierzęcych i roślinnych. Przede wszystkim, niezależnie od kraju, nie powinniśmy zabierać przedmiotów ze skór krokodyli i węży, z kości słoniowych, skorup żółwia i muszli przydaczni. Ponadto w każdym kraju warto uważać na wszelkie ziołowe medykamenty. Nie mamy pewności, czy nie są zrobione z nielegalnych substancji, za które możemy zostać zatrzymani na granicy.

O czym warto pamiętać? Te pamiątki są zakazane na poszczególnych kontynentach

W zależności od tego, dokąd jedziemy, warto sprawdzić listę pamiątek, których nie można wywozić z danego kontynentu. W ostatnim czasie bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnym są kraje azjatyckie, szczególnie Bali czy Tajlandia. Warto pamiętać, że z tych państw nie wywieziemy do Polski m.in. produktów tradycyjnej medycyny azjatyckiej, warzyw, nasion, sadzonek, a także koralowców. Z kolei będąc w Afryce nie warto kupować skór dzikich zwierząt, takich jak zebry czy duże koty, sukulentów, muszli, rogów nosorożca i nieoszlifowanych diamentów. Wracając z Australii nie weźmiemy ze sobą koralowców, fragmentów dzikiej fauny i ziół. Z Ameryki Północnej i Środkowej nie można przywozić żywych gadów, ptasich piór czy przedmiotów o wartości archeologicznej. Ameryka Południowa jest rzadziej uczęszczana, jednak tam należy pamiętać o tym, by nie wywozić wyrobów z koralowca, kaktusów i storczyków, a także ptaszników. W Europie również istnieją zakazy dotyczące niektórych przedmiotów. Są to m.in. muszle i kamienie, wyroby z koralowca czy koniki morskie. Jest to tylko kilka przykładów najpopularniejszych pamiątek, jednak pełną listę przedmiotów, których nie wolno wywozić można znaleźć na stronach rządowych każdego państwa.

Może Cię też zainteresować:
Latarnie morskie szukają nowych właścicieli. Rząd odda ci je za darmo, jeśli spełnisz jeden warunek
Pani Jadwiga pojechała na wakacje all inclusive. Dostała od hotelu dodatkowy rachunek na ponad tysiąc złotych
W Wizz Air bezpłatna odprawa będzie utrudniona. Nowe zasady mogą nie przypaść do gustu turystom

Więcej o:
Copyright © Agora SA